Alkohol w każdej postaci zawiera szereg niebezpiecznych toksyn. Osoby uzależnione, bardzo często wpadają w ciągi, które prowadzą do poważnych zaburzeń zarówno w gospodarce jonowo-elektrolitowej, jak i również w niedoborze witamin i niezbędnych minerałów. Wszystkie związki, które zawarte są w alkoholu biorą czynny udział w metabolizmie, dlatego też nagłe odstawienie odurzających substancji może spowodować bardzo nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest detoks alkoholowy.

Czym tak naprawdę jest detoks?

Detoks najprościej rzecz mówiąc to odtrucie organizmu. Proces ten pozwala w bezpieczny sposób usunąć z krwioobiegu wszelkie pozostałości toksycznych związków, które pochodzą z alkoholu. Zamiast tych związków, nasz organizm wzbogacany jest w niedobory elektrolitów. Podczas detoksykacji pacjenci przyjmują dożylnie elektrolity, witaminy i sole mineralne, dzięki którym stopniowo przywracana jest równowaga metaboliczna.

Jakie zadania ma detoks alkoholowy?

Głównym i najważniejszym zadaniem detoksu alkoholowego jest oczywiście powstrzymanie ciągu i złagodzenie zarówno fizycznych, jak i psychicznych skutków odstawienia alkoholu. Detoks znacząco poprawia formę pacjenta i przygotowuje go do ciężkiej terapii. Pacjentom najczęściej podaje się witaminę B1, potas oraz magnez. Podczas detoksu lekarze bardzo często przeprowadzają badania krwi, aby na bieżąco kontrolować pozostałości szkodliwych substancji w organizmie. Oprócz popularnych kroplówek na kaca bardzo często pacjentom podaje się środki farmaceutyczne. Mowa tutaj przede wszystkim o lekach przeciwbólowych, uspokajających i nasennych. Przy wielu terapiach pacjentów wspiera się także lekami z grupy benzodiazepin.

Co po detoksie?

Pamiętać należy o tym, że nawet najlepszy detoks alkoholowy nie wyleczy pacjenta z nałogu alkoholowego. Detoksykacja pozwala jednak znacząco wzmocnić organizm i złagodzić niemal wszystkie skutki odstawienia napojów alkoholowych. Po detoksie chory powinien podjąć terapię, aby raz na zawsze pozbyć się problemów alkoholowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here