Według badań statystycznych ok. 48% Polaków stale sięga po suplementy diety. Najchętniej kupujemy suplementy wspomagające odporność, suplementy na pamięć i koncentrację, a także suplementy dbające o zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokcie. Z badań wynika, że nie mamy większych problemów ze snem ani z zaakceptowaniem upływającego czasu – po suplementy na bezsenność i opóźniające proces starzenia sięgamy najrzadziej. Niestety, raport sporządzony przez TNS Polska obnaża fatalny stan wiedzy polskich konsumentów o suplementach diety. Połowa z nas twierdzi, że są tak samo kontrolowane jak leki, 41% uważa je za leki, a 37% wierzy, że suplementy są sprawdzane pod kątem skuteczności. Jak nie dać omamić się reklamom i o czym pamiętać, zanim odwiedzimy sklep z suplementami?
Suplementy diety to produkty spożywcze!
Prawda jest taka, że suplementy diety nie są lekami i według prawa farmaceutycznego nie mają właściwości leczniczych. W związku z tym nie powinny być stosowane w leczeniu chorób, mogą jedynie poprawić funkcjonowanie organizmu i zapobiec szkodliwym niedoborom witamin i minerałów. Choć może wydawać się to dziwne, suplementy diety są traktowane tak samo jak mleko, wędliny, słodycze, chleb i inne produkty żywnościowe. W rezultacie są badane jedynie wyrywkowo, nikt nie ma obowiązku sprawdzać ich skuteczności czy składu.
Renomowani producenci korzystają z własnego zaplecza badawczo-rozwojowego, dlatego suplementy „z górnej półki” są potencjalnie bezpieczniejsze i przynoszą lepszy efekt niż atrakcyjne cenowo preparaty no-name. W tych ostatnich mogą znajdować się substancje, których działanie wzajemnie się wyklucza albo mają wątpliwe działanie. Odwiedzając sklep z suplementami, warto zatem wybierać produkty marek, którzy zajmują wysoką pozycję na rynku i funkcjonują od wielu lat. Do uznanych producentów należą m.in. polskie Olimp i Herbapol, a także amerykańskie Puritan’s Pride i Swanson.
Gdzie kupować suplementy diety?
Mimo że suplementy nie są lekami, najbezpieczniej kupować je w aptekach. Wówczas mamy większą pewność, że były przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta, tj. w suchych i zacienionych warunkach. Dzięki rygorystycznym przepisom sanitarnym w aptece nie trafimy na produkt wybrakowany, z naruszonym opakowaniem czy przeterminowany.
Tymczasem wielu z nas woli kupować suplementy przez Internet – ceny są niższe, a przy okazji można skorzystać z promocji czy kuponów rabatowych. Internetowy sklep z suplementami może również zamieszczać opinie klientów o danym preparacie, co pomoże nam w wyborze tego odpowiedniego. Na co zwracać uwagę przy zakupie online? Przede wszystkim sprawdźmy opinie o danym sklepie, wybierajmy znane i profesjonalne firmy (np. apteki, sklepy dla sportowców, sklepy należące do ogólnopolskiej sieci), a przy okazji przyjrzyjmy się szacie graficznej. Jeśli strona internetowa wydaje się prymitywna, sprzedawca ma mało opinii, albo co gorsza – sprzedaje suplementy jako prywatna osoba, lepiej dopłacić niż ryzykować zdrowiem.