Kawa czy herbata

Kawa czy herbata? Jedna i druga ma swoich wielbicieli. Są też tacy (jak my, w sklepie z herbatą i kawą Five o’clock!), którzy nie chcą stawać po żadnej ze stron i wybierają obie. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, która z nich – herbata czy kawa – jest zdrowsza? Poniżej rozwiewamy wątpliwości!

Filiżanka kawy a filiżanka herbaty

Kawa to napój powstający z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Jej towarzyszką, choć powstającą z zupełnie innej rośliny, jest herbata. Powstaje po zaparzeniu ususzonych liści krzewu herbacianego, jest najpopularniejszym zaraz po wodzie napojem na świecie, i również zawiera kofeinę, choć w jej przypadku częściej używa się określenia „teina”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kofeina i teina to dwie nazwy określające dokładnie tę samą substancję.

Standardowy kubek herbaty zawiera średnio 47 mg teiny, zaś kubek kawy to 95 mg kofeiny. Można więc przyjąć, że kawa ma dwukrotnie więcej kofeiny niż herbata. Warto o tym pamiętać – poniżej, gdzie piszemy o prozdrowotnym działaniu herbaty i kawy na organizm ludzki, mamy na myśli kawę i herbatę pitą w umiarkowanych ilościach. Według różnych źródeł, jako bezpieczną maksymalną ilość można przyjąć około 5 filiżanek herbaty i 3 filiżanek kawy w ciągu dnia.

Dobroczynne właściwości herbaty

Zacząć powinniśmy od tego, że dzięki zawartości teiny (kofeiny) herbata wykazuje działanie pobudzające. Jest ono łagodniejsze niż w przypadku kawy, a efekt ujawnia się wolniej i utrzymuje dłużej. Herbata reguluje ciśnienie krwi, poprawia krążenie, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, poprawia trawienie czy chroni zęby przed próchnicą. A która herbata jest najzdrowsza? Porównanie herbaty zielonej i czarnej wskazuje, że większe działanie prozdrowotne będzie miała herbata zielona. Herbata zielona w przeciwieństwie do czarnej nie jest fermentowana (lub jest fermentowana bardzo krótko), co oznacza, że w jej liściach pozostaje więcej drogocennych polifenoli i przeciwutleniaczy. Wspomaga dzięki temu pracę nad obniżaniem cholesterolu i wspiera proces odchudzania. Pamiętaj jednak, że pozytywne działanie herbaty ma charakter komplementarny. Oznacza to, że regularne picie niewielkich ilości herbaty poprawi Twoje zdrowie i pomoże w osiągnięciu celów, ale jeśli nie będzie szło w parze ze zmianą nawyków żywieniowych czy regularnym ruchem fizycznym, samo w sobie nie sprawi, że zaczniesz chudnąć.

Prozdrowotne działanie kawy

Kawa – i tu znów podkreślamy, że w rozsądnych ilościach – wykazuje działanie redukujące stres. Sam jej zapach działa terapeutycznie i kojąco. Przypisuje się jej też wpływ na poprawę potencji – wszystko to dzięki pobudzeniu mózgu, jaki powoduje kofeina. Może zmniejszyć ryzyko cukrzycy i depresji, a także poprawić krążenie krwi. Dodatkową niezwykłą właściwością kofeiny jest jej zdolność do ochrony przed chorobą Parkinsona. Badania dowodzą, że regularnie przyjmowana niewielka ilość kawy może nawet o 60% obniżyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Dodatkowo kawa przyspiesza metabolizm powodując jednocześnie szybsze spalanie tłuszczu, chroni przed niektórymi nowotworami, zawiera antyoksydanty, a także chroni przed promieniami UV. Co prawda nie zastąpi kremu z filtrem, ale wypita bezpośrednio przed wyjściem na słońce nie zaszkodzi, a może wzmocnić ochronną barierę skóry przed działaniem promieniowania słonecznego.

Czy kawa i herbata mogą być szkodliwe?

Największym zagrożeniem zarówno w przypadku kawy jak i herbaty jest jej przedawkowanie. Obie wykazują działanie moczopędne, przez co w dużych ilościach mogą wypłukiwać z organizmu cenne składniki, takie jak magnez czy żelazo, prowadząc do niedoborów. Przedawkowanie koefiny objawia się też nadmiernym rozdrażnieniem, roztrzęsieniem, problemami z koncentracją i ze snem. Kawa dodatkowo jest kwaśniejsza niż herbata, przez co może nie być najlepiej tolerowana przez osoby z nadwrażliwością żołądka. No i nie zapominajmy o tym, że każdy dodatek – taki jak cukier, miód, śmietanka czy słodki syrop – wzbogaca ją o dodatkowe węglowodany i zwiększa kaloryczność.

Gdzie kupić dobrą kawę i herbatę?

To w końcu kawa czy herbata? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz wybierać! Najlepszą herbatę i najlepszą kawę kupisz w naszym sklepie z kawą i herbatą online lub stacjonarnie. Zapraszamy do Five o’clock, nasi eksperci wysłuchają, odpowiedzą i doradzą taką kawę lub herbatę, jaka idealnie trafi w Twój gust. Do zobaczenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here