Zakwaszenie organizmu - dlaczego jest tak niebezpieczne?

Coraz częściej słyszymy w mediach pojęcie „zakwaszenie organizmu”. Nie każdy wie, co ono oznacza i z czym się wiąże. Zazwyczaj o zakwaszeniu możemy mówić wtedy, gdy brakuje nam ruchu i prowadzimy złą dietę. Prawidłowa praca całego organizmu może się zachwiać w momencie, gdy spożywamy za dużo produktów o kwasotwórczym działaniu i prowadzimy destrukcyjny tryb życia. Wtedy zachwiana zostaje równowaga kwasowo-zasadowa w całym organizmie. Jak przeciwdziałać temu procesowi i najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem?

Zakwaszenie organizmu to termin, który nie jest z medycznego punktu widzenia prawidłowo skonstruowany. Pokrewnym zjawiskiem jest kwasica metaboliczna, jednak nazwa ta rzadko jest stosowana w społeczeństwie. Pojęcie zakwaszenia organizmu już tak się przyjęło, że wiele osób tylko tak może skojarzyć daną przypadłość, chociaż samo zakwaszenie nie jest tak niebezpieczne jak kwasica.

Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?

Zakwaszenie polega na obniżeniu pH krwi, poprzez zakłócenie gospodarki kwasowo-zasadowej. Jest to niebezpieczna choroba, która może nawet grozić utratą zdrowia, a nawet życia, jeśli nie jest odpowiednio wcześnie wyeliminowana. Co ma wpływ na zakwaszenie i co je reguluje? W ludzkim organizmie pH krwi i płynów ustrojowych jest regulowane przez nerki, układ oddechowy, krwionośny, pokarmowy, a także kostny. Według ogólnego przekonania, powinno się komponować posiłki z 80% produktów zasadowych i 20% zakwaszających.

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej objawiają się w następujący sposób:

  • człowiek jest ciągle zmęczony, brakuje mu energii nawet po przespanej nocy,
  • miewa silne bóle głowy,
  • praca układu trawiennego jest zaburzona,
  • pojawiają się problemy skórne, łuszczyca, cellulit, grzybica, zajady,
  • mogą nadmiernie wypadać włosy i rozdwajać się paznokcie,
  • osoba ta jest nerwowa i drażliwa,
  • zakażony jest układ moczowy,
  • pojawiają się skurcze, bóle stawów, urazy i złamane kości,
  • występują stany zapalne, itp.

Więcej na prodeacid.pl/zakwaszenie-objawy-przyczyny

Jak odkwasić organizm?

Najlepszym sposobem na odkwaszenie organizmu jest spożywanie produktów alkalizujących, czyli o działaniu zasadowym. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim warzywa oraz owoce. Pożądane minerały to magnez i wapń, z kolei z niepożądanych pierwiastków możemy wymienić: siarkę, chlor i fosfor.

A czego powinniśmy unikać? Przede wszystkim produktów przetworzonych, zbożowych, mięsa, nabiału, produktów o dużej zawartości soli i cukru, takich jak różnego rodzaju przekąski i niezdrowe słodycze. Zakwaszające są też różne używki, takie jak papierosy, alkohol oraz leki przeciwbólowe.

Oprócz wprowadzenia odpowiedniej diety i picia wystarczającej ilości wody, nie możemy zapomnieć o zdrowym trybie życia. Należy się regenerować po ciężkim wysiłku fizycznym, wystarczająco czasu poświęcić na zdrowy sen, unikać sytuacji, które mogłyby spowodować za duży stres. Warto jest uprawiać dużo ruchu oraz spędzać czas na świeżym powietrzu.

Więcej na prodeacid.pl

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here