USG Dopplera jest najczęściej wykonywanym badaniem, jeżeli chodzi o diagnostykę kończyn dolnych. Jak wygląda USG dopplerowskie i co trzeba o nim wiedzieć?
Badanie dopplerowskie wykorzystuje się przede wszystkim w diagnostyce chorób krążenia. Pomijając wszystkie fizyczne zagadnienia związane z powstającym obrazem będącym wynikiem zmian częstotliwości fal dźwiękowych, dla pacjenta najważniejsze jest to, że lekarz przeprowadzający badanie obserwuje m.in. prędkość, z jaką płynie krew. Na tej podstawie stawia określoną diagnozę.
Główną zaletą USG Dopplera jest przede wszystkim jego nieinwazyjność — badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, można je powtarzać wielokrotnie, a także wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych.
Nowoczesne ultrasonografy umożliwiają wykorzystanie USG Dopplera do badania tętnic szyjnych, serca, a nawet wykrywania zmian nowotworowych. Najbardziej znanym sposobem jego wykorzystania pozostaje jednak badanie żył i tętnic kończyć dolnych.
Badanie dopplerowskie tętnic i żył
Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych, które zlokalizowane są w obrębie nóg, ma za zadanie przede wszystkim badać ich wydolność i umożliwiać wykrywanie niebezpiecznych zmian takich jak: blaszki miażdżycowe, zwężenia i niedrożności oraz zakrzepy.
Badanie to umożliwia więc rozpoznanie miażdżycy, zakrzepicy żył czy wreszcie tętniaków kończyn dolnych. Wczesna diagnoza chroni m.in. przed udarem mózgu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jeżeli więc pojawiają się wskazania do przeprowadzenia badania, takie jak: ból i obrzęki kończyn, zaburzenia krążenia, drętwienie i uczucie mrowienia, zaburzenia czucia, a wreszcie widoczne żylaki i trudno gojące się rany w obrębie nóg, w żadnym wypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który po przeprowadzonym wywiadzie zdecyduje czy należy przeprowadzić badanie.
Ogólne zalecenia i przygotowanie się do zabiegu
USG Dopplera to badanie bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga ono od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Przed umówionym badaniem nie trzeba więc trzymać specjalnej diety, czy odstawiać przyjmowanych leków. W przypadku, gdy badanie dotyczy nóg, zaleca się je wykonywać w pozycji stojącej. Jest ono wówczas dokładniejsze i o wiele bardziej wiarygodne.
Podczas USG, lekarz, który przeprowadzał będzie badanie, nałoży na kończyny specjalny żel, ułatwiający przenikanie fal (preparat ten jest niebrudzący i łatwo zmywalny). Następnie, przykładając specjalną głowicę aparatu ultrasonograficznego, rozpocznie sprawdzanie żył i tętnic. Podczas badania obraz żył i tętnic od razu pojawia się na monitorze (możliwe jest także uzyskanie efektu dźwiękowego przepływu). Dzięki temu lekarz, który wykonuje USG, jest w stanie w większości przypadków od razu przedstawić diagnozę i wskazać, gdzie dochodzi do zaburzeń przepływu oraz zalecić szybkie rozpoczęcie leczenia.