Cukrzyca typu 1 jest chorobą, która związana jest z upośledzeniem czynności wydzielniczej trzustki. W przypadku tego schorzenia charakteryczne jest znaczne obniżenie lub całkowity brak syntezy insuliny, to znaczy hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi. Czym dokładnie jest cukrzyca typu 1? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cukrzyca-typu-1-przyczyny-badania-leczenie-i-powiklania/
Czym jest cukrzyca typu 1?
Cukrzyca typu 1 jest to inaczej postać cukrzycy, która diagnozowania jest głównie u dzieci i młodzieży. Najczęściej występuje jako choroba przewlekła wieku dziecięcego. Jednak nie oznacza to, że diagnozowana jest tylko cukrzyca typu 1 u dzieci, ponieważ możliwe jest także zdiagnozowanie tego typu cukrzycy u osób dorosłych.
Objawy cukrzycy typu 1
Kiedy rozwija się cukrzyca typu 1, objawy związane przede wszystkim związane są z wysokim poziomem glukozy we krwi. W takim przypadku pojawiają się nasilone pragnienie. Zatem dziecko przyjmuje duże ilości płynów. Charakterystycznym objawem jest także wielomocz, czyli wydalanie bardzo dużych objętości moczu, a także potrzeba oddawania moczu w nocy. Wysoki poziom cukru jest sprzyjający dla rozwojowi infekcji, więc możemy zaobserwować stany zapalne układu moczowego, a także infekcje skórne.
Co więcej występują skórne objawy takie jak: świąd, zaczerwienienie i suchość skóry, a także spowolnione gojenie się ran. Osoby chorujące na cukrzycę doświadczają dodatkowo senności i zmęczenia, co może powodować spadek masy ciała, nocne skurcze łydek oraz zaburzenia widzenia.
Leczenie cukrzycy typu 1
Cukrzyca typu 1 niestety nie może być wyleczona. Jest to rodzaj choroby o charakterze przewlekłym, w przebiegu której możemy łagodzić objawy choroby, spowalniać jej postęp oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Konieczne jest w tym przypadku podawania insuliny. W celu precyzyjnego ustalenia dawek insuliny, a także monitorowania skuteczności leczenia, musimy koniecznie skontrolować, czyli oznaczyć poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru.
Zobacz też: http://www.bodyandmind.pl/zapalenie-pluc-przyczyny-i-leczenie/