Stomia

Stomia polega na wytworzeniu specjalnego ujścia przewodu pokarmowego lub moczowego, który w większości przypadków będzie zlokalizowany w powłokach brzucha. Stomia nie jest komfortowa dla pacjenta, dlatego też wykonywana jest tylko wtedy, gdy nie ma już innych możliwości.

Stomia – czym jest i kiedy niezbędne jest jej wykonanie?

Stomia jest sztucznym połączeniem, które ma łączyć narząd z powierzchnią ciała. Można podzielić ją na gastrostomię, enterostomię oraz urostomię. Każda z nich stosowana jest w innych przypadkach, a więc i same zabiegi będą się od siebie różnić. Wpływ na wykonywaną stomię ma równie historia przebytych operacji.

Stomia – przyczyny

Stomia nie jest komfortowa dla pacjenta, dlatego jej założenie przez lekarzy traktowane jest jako ostateczność. W pewnych przypadkach nie da się niestety jej ominąć. Taka operacja jest niezbędna przede wszystkim przy:

  • raku odbytnicy,
  • chorobie Leśniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Stomia, choć bywa niekomfortowa, bardzo często przeprowadzana jest w nagłych wypadkach. Wówczas jest operacją bardzo często ratującą życie. Warto również wiedzieć, że nie zawsze zakładana jest na stałe, gdyż stomia dzieli się na czasową i ostateczną.

Stomia czasowa a stomia ostateczna

Systemy stomijne występują w dwóch formach – stomii ostatecznej i czasowej. Ta pierwsza polega na całkowitym przecięciu przewodu – jest całkowicie nieodwracalna i stosowana tylko u pacjentów, w przypadku których wyczerpane zostały już wszystkie inne możliwości leczenia.

Stomia czasowa, stosowana często w nagłych wypadkach u większości pacjentów jest odwracalna. To jak długo pacjent będzie musiał nosić stomię, zależy od indywidualnego przypadku, stanu chorobowego oraz procesy gojenia. Stomia czasowa pozwala odzyskać komfort życia osobom z poważnymi problemami jelitowymi.

Usunięcie stomii (relokacja) może nastąpić nie wcześniej niż po 6-12 tygodniach od dnia jej założenia. Aby jednak było to możliwe, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • zwieracz nie może być naruszony,
  • terapia/chemioterapia/ radioterapia zostały zakończone,
  • stan zapalny został całkowicie zagojony,
  • szwy jelitowe zostały zagojone.

Po usunięciu stopniu pacjent powoli powraca do normalnego funkcjonowania sprzed zabiegu. Sama operacja relokacji jak i okres rekonwalescencji wymaga profesjonalnej opieki lekarskiej.

Gdy u pacjenta zostaje wykonana stała stomia, dochodzi do całkowitego odcięcia jelita cienkiego. To w konsekwencji prowadzi do oddzielenia sekcji jelitowej od przewodu pokarmowego – w wielu przypadkach sekcja zostaje usunięta, co oznacza, że nie ma już możliwości zespolenia stomii, a stolec będzie kierowany na powierzchnię skóry.

Jak komfortowo żyć ze stomią?

Stomia traktowana jest jako ostateczność – pacjenci poddawani są operacji w stanie zagrożenia życia lub gdy nie ma dla nich już innego sposobu leczenia. Nie jest ona komfortowa dla pacjenta jednak dzięki edukacji i właściwemu wykonaniu stomii, jej posiadanie nie będzie dla chorego aż tak uciążliwe. Wiele osób, które były poddane temu zabiegowi po jego wykonaniu i całkowitym zagojeniu się ran może bez przeszkód wrócić do ulubionych czynności takich jak jazda rowerem, pływanie, bieganie, a nawet wspinaczka wysokogórska.

Nowoczesne worki stomijne zakładane pacjentom często są w kolorze cielistym. Oznacza to, że można bardzo łatwo je ukryć i osoby nie wiedzące o przypadłości chorobowej danej osoby nie będą nawet wiedziały, że przeszła ona tego typu zabieg. Dzięki temu, że stomia jest dyskretna i można łatwo ją ukryć, poprawia się komfort psychiczny pacjentów, którzy do tej pory wstydzili się tego, że są zmuszenia stanem zdrowia do noszenia worka stomijnego.

W wykonaniu stomii ważny jest nie tylko profesjonalizm i odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Równie ważne jest to, by lekarz, który ją przeprowadza, korzystał z nowoczesnych, najlepszej jakości akcesoriów do stomii, które są bezpieczne dla pacjenta.

Wszystko co jest niezbędne do stomii można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Stomia24.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here