Proces odchudzania wymaga od osoby z nadwagą lub otyłością wielkich zmian dotyczących codziennych nawyków. Każda decyzja podejmowana w kuchni i nie tylko, może mieć wpływ na odchudzanie, dlatego powinna być świadoma i przemyślana. Najbezpieczniejsze odchudzanie to takie, które odbywa się pod kontrolą specjalisty i zgodnie z jego zaleceniami. Jednym ze sposobów na efektywne zrzucenie nadprogramowych kilogramów przez osoby cierpiące na otyłość, jest stosowanie tabletek na odchudzanie przepisywanych przez lekarza na receptę.
Na receptę czy bez recepty?
Tabletki wspomagające utratę kilogramów mogą mieć zarówno formę leku, jak i suplementu diety. Warto mieć więc świadomość, że suplementy diety nie podlegają tak naprawdę badaniom, które mają na celu sprawdzenie skuteczności i dokładnego działania preparatu. Dlatego też samodzielne kupowanie pierwszych lepszych tabletek na odchudzanie w postaci suplementu diety, może nie tylko okazać się nieefektywne, lecz nawet i niebezpieczne. Tabletki na odchudzanie na receptę podlegają natomiast znacznie bardziej rygorystycznym standardom, według których są kontrolowane i dopuszczane do sprzedaży.
Działanie tabletek na odchudzanie
Tabletki wspomagające proces odchudzania mogą mieć wielorakie działanie. Niektóre z nich wspierają metabolizm organizmu i tym samym przyspieszają spalanie nadmiernej taknki tłuszczowej. Tego typu preparaty wrato stosować w przypadku problemów z naturalnym metabolizmem, który w wyniku zbyt wycieńczających diet odchudzających lub nieprawidłowego bilansowania diety został znacząco spowolniony. Inne tabletki natomiast w głównej mierze zmniejszają łaknienie. Mając mniejszy apetyt na jedzenie, zmniejsza się samoistnie ilość przyjmowanych w posiłkach kalori i ogranicza uczucie przejedzenia.
Kompletne kompedium o tabletkach na odchudzanie można znaleźć na blogu o odchudzaniu DIETETYK.
Który lek wybrać?
Tabletki na odchudzanie na receptę dostępne w aptekach mają nieco odmienne od siebie działanie. W zależności czy najważniejsze jest oszukanie własnej głowy i zmniejszenie odczuwanej z jedzenia przyjemności czy ograniczenie przyswajalności i wykorzystywania energii z poszczególnych cząsteczek znajdujących się w produktach spożywczych, lekarz zaleci stosowanie konkretnego leku. Ważne jest, że tabletki na odchudzanie na receptę dostępne są wyłącznie po konsultacji z lekarzem i pod jego ścisłą kontrolą. Samodzielne stosowanie preparatów na odchudzanie, może przynieść więcej szkody niż pożytku, między innymi ze względu na niepożądane skutki uboczne. Leki na receptę, które zostały przebadane w warunkach klinicznych, również mogą nieść za sobą skutki uboczne, dlatego tak istotna jest analiza lekarska i prawidłowe dobranie preparatów do poszczególnych przypadków otyłych pacjentów.
Kiedy warto stosować tabletki na odchudzanie?
Odchudzanie należy zaczac od podstaw, czyli zmiany codziennych nawyków. Zdrowsze wybory żywieniowe oraz wprowadzenie dodatkowej aktywności fizycznej to pierwszy krok do zmiany sylwetki i zyskania dobrego stanu zdrowia. Świadomość, że otyłość jest tak naprawdę jednostką chorobową, powinna mobilizować i motywować do zmiany swojego stylu życia. Tabletki na odchudzanie na receptę przepisane przez lekarza specjalistę najlepiej sprawdzają się u osób otyłych, które wprowadziły już do swojej codzienności nowe nawyki. Dzięki zastosowaniu się do zasad zdrowego stylu życia, tabletki będą bardzo efektywne i pozwolą osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Natomiast w przypadku kontynuowania złych nawyków żywieniowych oraz całkowitego braku aktywności fizycznej, żadne tabletki nie zapewnią długotrwałych rezultatów.