Podstawowe założenia teorii Gestalt, na których opiera się oferta dr Marty Myszkowskiej-Litwa, właścicielki Gabinetu psychoterapii i rozwoju osobistego:

Holistyczne podejście

Człowiek powinien być rozpatrywany jako zintegrowana całość, która stanowi zupełnie inną jakość, aniżeli składowa czynników pierwszych. Człowiek to ogół, niepowtarzalne powiązania między czynnikami składowymi, takimi jak między innymi: emocje, potrzeby, problemy itp.

Świadomość

Kolejnym założeniem teorii jest potrzeba samoświadomości.Ludzie chcą rozumieć przeżywane uczucia, odczuwane pragnienia czy swoje aktualne potrzeb. To umożliwia im dokonywanie zmian, sprawia, że mogą dążyć do rozwoju. Nie można bowiem dokonać jakiejkolwiek korekty na danej płaszczyźnie funkcjonowania, bez uświadomienia sobie aktualnego stanu. Przykładowo, gdy nauczyciel w szkole podnosi głos na ucznia, może powodować to, że uczeń w efekcie będzie krzyczał w domu na członków rodziny, aby odreagować przykrą sytuację. Uświadomienie sobie tego mechanizmu mogłoby pozwolić uczniowi zmienić swoje zachowanie wobec bliskich osób które nie są winne zaistniałej sytuacji i również mogą poczuć się zdezorientowane.

Tu i teraz

Z założenia podejście Gestalt opiera się na aktualnych przeżyciach i doświadczeniach pacjenta. To co dzieje się aktualnie w naszym życiu ma przełożenie na nasze stany emocjonalne, potrzeby i pragnienia. Proces terapeutyczny zakłada poznanie tego co aktualnie stanowi problem dla pacjenta, np. poprzez wywołanie emocji w kontekście aktualnej, określonej sytuacji. Odnoszenie się do przeszłości również generuje określone stany tu i teraz i na nich należy się skupić.

Figura i tło

To sposób postrzegania rzeczywistości w zgodzie z założeniami terapii Gestalt. Kontekst, w którym funkcjonuje człowiek stanowi tło, a figurą i tym co wysuwa się na pierwszy plan jest to, co dzieje się tu i teraz. Jest to kwestia w dużej mierze zindywidualizowana, bowiem przykładowo spoglądając przez okno każdy człowiek zwróci uwagę na coś innego, skieruje swoje przemyślenia na inne tory, a tym samym wybierze ważną ze swojego punktu widzenia figurę. Tak samo kształtuje się to przykładowo w przypadku przedmiotów codziennego użytku – dla jednych ważny w ubraniach będzie ich kolor i wygląd – to będzie stanowiło figurę, a dla innych materiał, z którego zostały wykonane i komfort ich użytkowania.

Domykanie całości

Bardzo ważnym elementem jest tak zwane domykanie spraw, np. doświadczeń z przeszłości, uczuć, myśli dotyczących określonych sytuacji. Stare, niedomknięte sprawy potrafią spędzać sen z powiek, warto zatem je odpowiednio przepracować, aby nie miały wpływu na teraźniejszość.

Myszkowska-Litwa.pl – gabinet psychoterapii

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here