Dzięki nowoczesnej technologii możemy ratować życie wielu ludzi. Bardzo duże zasługi na tym polu ma defibrylacja elektryczna, czyli specjalny zabieg medyczny wykorzystywany w trakcie reanimacji. Dzięki niemu możemy skutecznie przywracać pracę zatrzymanego serca – nawet bez posiadania szerokiej wiedzy w tym zakresie.

Defibrylacja jest zabiegiem polegającym na zastosowaniu impulsu elektrycznego o określonej energii i dostarczaniu go do klatki piersiowej pacjenta w celu wygaszenia migotania komór, które są głównym powodem zaburzeń rytmu serca, a także częstoskurczu komorowego bez tętna. Do zabiegu stosuje się defibrylatory – specjalne urządzenia, które wyposażone są w elektrody umieszczane w okolicy serca.

Najczęściej kojarzymy, że defibrylatory znajdują się w szpitalach oraz w karetkach pogotowia. Warto jednak wskazać, że również coraz częściej stosuje się specjalne automatyczne defibrylatory uliczne (ang. Automated External Defibrillator AED). Są to skomputeryzowane, niezawodne defibrylatory, które mogą być używane nawet przez niedoświadczone osoby. Instruują one użytkownika poprzez polecenia głosowe oraz wizualne.

Defibrylacja jest zabiegiem, pozwala na uzyskanie najlepszych efektów tylko przy zastosowaniu odpowiednich działań wspomagających. Nie można rezygnować z resuscytacji – konieczne jest wykonanie 30 uciśnięć i 2 oddechów, aby umożliwić sercu podjęcie prawidłowej pracy z węzła zatokowo-przedsionkowego. Najczęściej prowadzi się sesje po 2 minuty resuscytacji, które są przerywane przez defibrylację. Gdy korzysta się z defibrylatora AED, w takim przypadku dokładne informacje o tym, jakie czynności powinniśmy prowadzić, będą wydawane przez urządzenie.

Jednoczesne konieczne jest szybkie skontaktowanie się z pogotowiem ratunkowym, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem defibrylacji. Resuscytację krążeniowo-oddechową oraz defibrylację należy prowadzić aż do momentu przybycia odpowiednich służb. Wtedy to specjaliści będą mogli przejąć prowadzenie dalszej akcji ratowniczej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here