Chodzisz często na siłownię, ale wciąż brakuje zadowalających efektów? To znak, że należy jednak zmienić swoje nawyki żywieniowe i życiowe. Czasami trzeba również zasięgnąć porady doświadczonego trenera, który podpowie, jakie ćwiczenia pomogą osiągnąć wymarzony cel.

Zwróćmy uwagę na kalorie

Podstawą do budowania masy mięśniowej jest tzw. nadwyżka kaloryczna. Bardzo łatwo możemy wykalkulować, że zbyt mała ilość kalorii nie pozwoli nam niczego zbudować – wręcz przeciwnie, będziemy spalać zgromadzone zapasy (najpierw tłuszczowe, potem mięśniowe). Przy budowaniu mięśni przydadzą się odżywki na masę, które uzupełniają niedobór substancji odżywczych. Możemy pracować nad mięśniami, a przy tym nie będziemy chudli.

Nie ma cudów

Nie istnieje żaden magiczny przepis, dzięki któremu każdy z nas będzie mógł cieszyć się odpowiednią masą w ciągu miesiąca. Najważniejsza jest praca, systematyczne ćwiczenia, unikanie używek, które przeszkadzają we wchłanianiu substancji odżywczych, a także dobrze ułożona dieta bogata w aminokwasy. Trenerzy i dietetycy zalecają także odżywki na masę – takie jak np. te ze strony: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_ODZYWKI-WEGLOWODANOWE-236.html, które są skomponowane z substancji niezbędnych do tworzenia włókien mięśniowych.

Nie zatrzymuj się!

umiesniony-mezczyzna

Czasami łatwo się poddajemy, zwłaszcza gdy efekty nie przychodzą zbyt szybko. Warto uczciwie przepracować każdy trening, nie omijać pewnych ćwiczeń tylko dlatego, że tego dnia nie mamy ochoty na wysiłek.

Ćwiczenia siłowe

Przy budowaniu mięśni niezbędny jest spory wysiłek. Nie ma kulturystów, którzy ćwiczą z wykorzystaniem małych ciężarków. Wagę akcesoriów trzeba jednak zwiększać stopniowo, w przeciwnym razie grozi nam nawet zerwanie ścięgien lub więzadeł.

Indywidualna dieta

Najskuteczniejsze diety to te, które są układane pod indywidualne potrzeby organizmu. Nikt z nas nie jest dokładnie taki sam jak inny człowiek – wszyscy mamy nieco inny metabolizm, cierpimy na odmienne dolegliwości i mamy osobiste cechy charakterystyczne. Dobry dietetyk zaleci odpowiednią dietę, wskaże korzystne dla nas odżywki na masę, pomoże dopasować rytm dobowy.

Pamiętaj o odpoczynku

Odpoczynek ma ogromne znaczenie dla sportowca. Jeżeli nie zapewnimy swojemu ciału należytej ilości snu, będziemy czekać dłużej na efekty. Zmęczony organizm jest nastawiony na chęć regeneracji, a nie budowanie zupełnie nowych tkanek. Odpoczynek jest ważny także w czasie treningu. Ćwiczenia to nie jest sprint – musisz robić chociaż niewielkie pauzy pomiędzy seriami. Duży, nieprzerwany wysiłek zwiększa wydzielanie potu oraz zapotrzebowanie na kalorie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here