Zakwaszenie organizmu następuje w wyniku uszkodzenia narządów, które biorą udział w wydalaniu toksyn, np. nerek i płuc. Najczęściej jednak sami latami zakwaszamy organizm, który przestaje radzić sobie ze zbyt dużą ilością kwasów lub małą ilością zasad. Co robić, by uniknąć kwasicy?

Przyczyny zakwaszenia organizmu

W wyniku różnych chorób płuca, nerki i inne narządy mogą ulec uszkodzeniu, w wyniku czego zaczną słabiej funkcjonować i nie radzić sobie z zalegającymi w naszym organizmie toksynami. W takiej sytuacji zaczynamy cierpieć na kwasicę jawną. Jeśli jednak sami nadmiernie eksploatujemy nasze narządy wewnętrzne, możemy spotkać się z jeszcze bardziej niebezpieczną sytuacją, czyli kwasicą utajoną. Przeciążone narządy nie radzą sobie z procesami biochemicznymi i nasz organizm powoli i w niewielkim stopniu się zakwasza. Najczęściej trwa to długie lata, ponieważ tak niewielkie zakwaszenie nie daje wyraźnych objawów, a niestety skutecznie przyczynia się do spustoszenia całego organizmu.

Czym grozi zakwaszenie organizmu?

Matka Natura co prawda nie przewidziała tego, że człowiek będzie szkodził sam sobie, dlatego nasz organizm nie zwalczy w pełni zakwaszenia, jednak podejmie taką próbę. Gdy pH zacznie spadać, zostanie uruchomiona procedura awaryjna. Układy buforowe krwi, które walczą ze sporadycznym i niewielkim zakwaszeniem, zostaną być wspomagane przez substancje mineralne uwalniane z kości. I faktycznie krew ponownie wraca do zasadowego pH, jednak my za kilka lat zaczniemy odczuwać bóle stawów, chrząstek i kości, aż w końcu zostanie stwierdzona u nas osteoporoza.

Kwasica jest też przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz łamania się paznokci. Stężony kwas moczowy prowadzi do dny moczanowej, inaczej zwanej podagrą, czyli do choroby, która objawia się bardzo silnym bólem stawów. Cukrzyca, nadciśnienie, kamica nerkowa czy osłabienie układu immunologicznego to także częste skutki zakwaszenia organizmu.

Zapobieganie zakwaszeniu żołądka, czyli co robić, a czego unikać?

Kwasicy unikniemy, stosując odpowiednią, zdrową dietę. Odpowiednia ilość produktów alkalizujących oraz mniejsza zakwaszających sprawią, że nasz organizm bez trudu wyrówna poziom pH. Dobierając produkty, patrz nie na ich odczyn, a dowiedz się, czy w procesie przemiany materii nie wytwarza on kwasów. Kwaśna cytryna w wyniku procesów biochemicznych doskonale odkwasza organizm! Organizm odkwasza także kiszona kapusta i większość warzyw i owoców.

Jeśli nie chcesz dopuścić do zakwaszenia organizmu lub walczyć ze zbyt niskim pH unikaj diety wysokobiałkowej, pij dużo wody (najlepiej z cytryną) i przyjrzyj się wszystkiemu, co spożywasz. Wyeliminuj lub stanowczo ogranicz picie kawy i alkoholu oraz jedzenie słodyczy i tłustych potraw. Kanapki jedz z warzywami, podobnie jak mięso w trakcie obiadu. Spożywając posiłek dokładnie i powoli gryź każdy kęs. Palenie papierosów drastycznie zwiększa ryzyko zakwaszenia, więc jeśli inne negatywne skutki tego nałogu nie przekonały Cię do rzucenia palenia, mamy nadzieję, że przekonamy Cię właśnie tym.

Unikaj także stresu, przez który zwiększa się poziom kortyzolu i adrenaliny, a hormony przyspieszają reakcje kwasotwórcze. W profilaktyce i leczeniu ważna jest także aktywność fizyczna, dzięki której metabolizm przyspiesza, a szybsze i efektywniejsze spalanie to także większa szansa w utrzymaniu prawidłowego odczynu. Nie musi to być wytężony wysiłek fizyczny na siłowni – wystarczy długi spacer w parku lub po lesie.

Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresów i odpowiedni wypoczynek to hasła, które przewijają się bardzo często, nieważne czy mówimy o uniknięciu zakwaszenia, chęci schudnięcia czy profilaktyce nowotworowej. To znacznie ułatwia nam zadanie! Jeśli zdecydujemy się na zdrowy tryb życia, poprawę kondycji odczujemy pod każdym względem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here