Słyszałaś już o kompresoterapii? Jeżeli nie, z pewnością powinnaś zainteresować się tym pojęciem. Jako kobieta niestety należysz do grona osób, które są szczególnie narażone na rozwój żylaków. Ta przypadłość dotyczy aż 60% społeczeństwa, ale młode kobiety mają żylaki aż sześciokrotnie częściej niż młodzi mężczyźni. To właśnie dlatego powstały rajstopy przeciwżylakowe – dla Pań, które chcą walczyć lub chronić nogi przed szkodliwymi zmianami w żyłach.

Jak powstają żylaki?

woman-legs-relaxation-beautyŻylaki mogą mieć różne przyczyny, ale ryzyko rozwoju tej przypadłości zwiększa siedzący tryb życia, a także zła dieta i brak aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że żyły stają się niewydolne, a jeśli stan ten utrzymuje się wystarczająco długo, powstają żylaki – czyli trwałe rozszerzenia żylne. Krew nie płynie w stronę serca, zamiast tego tworzy niezdrowe i nieestetyczne zmiany.

Żylaki najczęściej powstają na podudziach i mogą prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, takich jak bóle, opuchlizna, przebarwienia czy nadciśnienie żylne.

Kompresoterapia i rajstopy przeciwżylakowe

pexels-photo-247746Żylaki można skutecznie leczyć za pomocą terapii uciskowej. Na czym to polega? Metoda ta opiera się na odpowiednim uciskaniu za pomocą opatrunków. Kompresja rozkłada ucisk na całą powierzchnię nóg, dzięki czemu obrzęki mogą się swobodnie wchłaniać. Z tego samego powodu kompresoterapia ma działanie profilaktyczne. Rozkładając siłę nacisku utrudnia tworzenie się żylaków. W efekcie zostaje przywrócony i utrzymany naturalny, fizjologiczny kierunek krążenia w żyłach.

A jak mają się do tego rajstopy przeciwżylakowe? Otóż jest to jeden z najwygodniejszych sposobów na zastosowanie terapii uciskowej. Standardowa terapia wymaga zakładania bandaży lub opasek uciskowych. Długość takich elementów powinna być odpowiednio dobrana. Bandaże trzeba też dodatkowo właściwie uwiązać, by faktycznie ułatwiały proces krążenia a nie utrudniały.

Znacznie łatwiej jest sięgnąć po gotowe artykuły dostępne w sklepach. Rajstopy przeciwżylakowe należą właśnie do takich produktów. Oprócz nich, możesz też sięgnąć po podkolanówki, pończochy czy skarpety przeciwżylakowe.

Jak wybrać rajstopy uciskowe?

W kompresoterapii bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej siły ucisku. Lekarz powinien wziąć pod uwagę ewentualne owrzodzenia, sprawność fizyczną chorego oraz dokładne wymiary nogi pacjenta. Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe – rajstropy przeciwżylakowe, podkolanówki czy pończochy dostępne są w bardzo różnych cenach.

Stosuje się cztery klasy ucisku:

  • Klasa I – produkty te najlepiej sprawdzają się w profilaktyce. Mogą po nie sięgnąć kobiety w ciąży. Klasa I jest odpowiednia także dla osób po operacji żylaków.
  • Klasa II – to większy stopień nacisku. Stosuje się go m.in. po operacjach, po zagojonych owrzodzeniach i przy dużych żylakach w ciąży.
  • Klasa III – produkty te stosowane są przy dużej niewydolności żylnej oraz obrzękach limfatycznych.
  • Klasa IV – to najwyższy poziom ucisku. Stosowany wyłącznie przy nieodwracalnych obrzękach limfatycznych oraz ciężkim zespole pozakrzepowym.
[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here