Osoby decydujące się na prowadzenie pojazdu samochodowego i chcące uzyskać potrzebne uprawnienia koniecznie muszą przejść obowiązkowe badania kierowców, które przewidziane są zgodnie z polskim prawem. Wizyta u lekarza poprzedza wszelkie kroki formalne i jest wymagana dla założenia profilu kierowcy i zapisania się na egzamin i kurs prawa jazdy. Badania wykonywane są w wyspecjalizowanych jednostkach lub w ramach specjalnych komórek w ramach szkoły nauki jazdy.
Jak się przygotować i na czym polegają badania kierowców?
Badanie kierowców nie różni się zasadniczo od klasycznego badania, wykonywanego w trakcie rutynowej wizyty lekarskiej w przychodni. Lekarz orzecznik zadaje pytania odnośnie dolegliwości, chorób przewlekłych – szczególnie zwracając uwagę na padaczkę i cukrzycę. Ocenie poddawane jest także widzenie barw, ostrość wzroku, słuch oraz przeprowadzane jest podstawowe badanie neurologiczne. Indywidualną kwestią jest to, jak wygląda badanie u osób chorujących na choroby przewlekłe i dostarczające określoną dokumentację. W tych sytuacjach lekarz orzecznik stara się na ogół rozszerzyć diagnostykę przedmiotową oraz wywiad.
Badanie zajmuje kilka minut i kończy się uzyskaniem orzeczenia lekarskiego.
Co zrobić z orzeczeniem?
Najlepiej jest od razu udać się z nim do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania profilu kierowcy i nadania numeru PKK. Pozwoli to zapisać się na egzamin oraz kurs nauki jazdy. Po więcej informacji warto odwiedzić witrynę internetową: www.badania-kierowcow.warszawa.pl. Jest to cenna baza wiadomości na temat badań do prawa jazdy i nie tylko.