Hemoroidy u osób starszych

Osoby po 50. roku życia są szczególnie narażone na pojawienie się hemoroidów. Z tym problemem zmaga się aż 50% osób w tym wieku, co jest wynikiem m.in. zmniejszenia aktywności ruchowej oraz spowolnienia pracy jelit i zaparć. Wiele z tych osób wstydzi się iść do lekarza i leczenie żylaków odbytu niepotrzebnie się opóźnia. Tymczasem lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ proces leczenia z czasem staje się bardziej skomplikowany.

Rodzaje hemoroidów

Żylaki odbytu dzieli się na:
– hemoroidy zewnętrzne – sprzyjają im pofałdowania skóry wokół odbytu, siedzący tryb życia. Niestety często powodują duży ból;
– hemoroidy wewnętrzne – ryzyko ich powstania jest większe przy częstym kaszlu lub/i twardym stolcu.

Hemoroidy objawy

Pierwszą wyraźnym symptomem hemoroidów jest krwawienie i ból. Pojawia się również pieczenie i swędzenie odbytu oraz uczucie ciężkości tych okolic. Czasami pojawia się ropna lub krwisto-śluzowa wydzielina. U chorego po pewnym czasie może pojawić się anemia.

Hemoroidy zapobieganie

Kluczową rolę odgrywa tu spożywanie odpowiedniej ilości wody, co bywa problemem u ludzi w podeszłym wieku. Zbyt mała ilość płynów w diecie powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz utwardza stolec. Nie można też zapominać o jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców oraz pieczywa z razowej mąki. W ostateczności można wspomóc organizm przez przyjmowanie błonnika w tabletkach. Ponadto należy zadbać o odpowiednim dawkę ruchu. Nie chodzi tutaj o forsowny trening, lecz o codzienny, długi spacer albo lekkie ćwiczenia w domu.

Hemoroidy leczenie

Likwidacja żylaków odbytu odbywa się kilkoma sposobami jednocześnie. Zachęca się pacjenta do bardziej zdrowego stylu życia, czyli zmianę diety na bogatą w błonnik oraz wprowadzenie aktywności fizycznej (dostosowanych do jego możliwości). W związku z tym, że hemoroidy zewnętrzne znacznie zmniejszają komfort życia codziennego, lekarz powinien przepisać maści i czopki o działaniu przeciwbólowym. Ponadto wykorzystuje się zbawienne właściwości kory dębu poprzez stosowanie nasiadówek. Bywa jednak, że nieinwazyjne metody za słabo działają na Hemoroidy objawy się nasilają. Wtedy jedynym wyjściem jest zabieg chirurgiczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here