Znane z reklam witaminy w płynie to kompleksowe preparaty, mające w swoim składzie zestaw witamin, minerały, wyciągi z ziół i owoców. Dzięki swej płynnej postaci łatwo je połknąć, w odróżnieniu od suplementów w tabletkach czy kapsułkach. Dedykowane są przede wszystkim seniorom, ale również osobom chorym i dzieciom. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgały po nie osoby zupełnie zdrowe i w różnym wieku – studenci, pracujący fizycznie, osoby żyjące w ciągłym stresie. Zanim jednak zdecydujesz się na witaminy w płynie, musisz przeanalizować skład preparatu i ocenić, czy rzeczywiście jest Ci potrzebny.

Suplementy w płynie – zalety i wady

drink-fruit-water-detox-detox-water-162915Mając do wyboru kapsułki czy tabletki i analogiczny preparat w płynie, wiele osób sięgnie po ten ostatni. Płynne witaminy są wygodne w podaniu, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, osób zniedołężniałych i schorowanych. Często są całkiem smaczne i nie trzeba ich popijać, co również przemawia za ich przyjmowaniem. Ponadto niektórzy uważają, że witaminy w płynie wchłaniają się szybciej i lepiej niż tabletki czy kapsułki, które wpierw muszą ulec rozpuszczeniu.

Natomiast faktem jest, że suplementy w postaci płynnej zawierają barwniki, substancje słodzące, etanol czy konserwanty. Te dodatki nie tylko zniechęcają do zażywania preparatu, ale również mogą zaszkodzić osobom cierpiącym na choroby przewlekłe.

Jakie składniki zawierają witaminy w płynie?

Wiodące na rynku suplementy w płynie mają różne przeznaczenie – jedne dbają o zdrowie serca, inne wspierają kondycję fizyczną i psychiczną, niektóre dzielą konsumentów ze względu na płeć i wiek. Ich skład jest zróżnicowany, choć można wyróżnić najczęściej pojawiające się substancje.

Witaminy w płynie zawierają zwykle:

  • kompleks witamin z grupy B – wspiera osoby narażone na duży wysiłek psychiczny i fizyczny
  • witaminy E i C – antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki odpowiedzialne za choroby i proces starzenia
  • ekstrakt z głogu – wspomaga funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych
  • żelazo – odpowiada za transport hemoglobiny, przeciwdziała anemii
  • ekstrakt z żeń-szenia – zmniejsza zmęczenie, wspomaga potencję, wzmacnia układ krążenia i układ nerwowy
  • czerwone wino – ma korzystny wpływ na pracę serca i naczyń, zapobiega schorzeniom układu krążenia
  • selen i cynk – wzmacniają odporność organizmu
  • pokrzywa – działa leczniczo w schorzeniach układu moczowego, np. kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych
  • imbir – zwalcza wirusy, bakterie i grzyby, reguluje trawienie, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo
  • sok z żurawiny – chroni przed infekcjami układu moczowego, działa antyoksydacyjnie
  • melisa i waleriana – zioła uspokajające i ułatwiające zasypianie

Zanim kupisz witaminy w płynie zwróć uwagę na przeciwwskazania. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny unikać preparatów z żeń-szeniem, zaś suplementy słodzone cukrem mogą zaszkodzić diabetykom. Z uwagi na wysoką zawartość etanolu witaminy z winem nie powinny być stosowane przez dzieci, kierowców oraz osoby z chorobą alkoholową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here