Zaczerwienienie skóry stóp to jeden z pierwszych objawów grzybicy, który łatwo zlekceważyć. Dopiero gdy odczuwasz swędzenie i pieczenie, zaczynasz podejrzewać najgorsze. Twoja diagnoza potwierdza się, gdy na skórze pojawiają się pęcherzyki wielkości łebka od szpilki… Z grzybicą stóp można wygrać, choć choroba ma tendencję do nawrotów. Niestety, bardzo łatwo można się zarazić – grzyby mogą zaatakować Cię na basenie, pod ogólnodostępnym prysznicem czy… w cudzych butach. Na szczęście to problem, z którym możesz sobie poradzić bez wizyty u lekarza. Leki na grzybicę bez recepty są proste w stosowaniu i całkiem skuteczne. Jakie leki na grzybicę masz do wyboru?

Kremy na grzybicę bez recepty

feet-830503_1280Leki na grzybicę w postaci kremów należy aplikować na skórę 1-3 razy w ciągu dnia – przedtem musisz jedynie umyć stopy i dokładnie wytrzeć je do sucha. Taka kuracja może trwać od 7 dni do 6 tygodni, w zależności od zastosowanej substancji czynnej.

Najszybciej zadziała krem z chlorowodorkiem terbinafiny (7 dni), który zwalcza drożdżaki oraz dermatofity. Z kolei krem z klotrymazolem neutralizuje prawie wszystkie rodzaje grzybów, ale na efekty musisz poczekać od 2 do 4 tygodni. Krem z azotanem mikonazolu musisz stosować przez 2-6 tygodni, ale lek działa również profilaktycznie i jest bezpieczny dla dzieci. Kremy na grzybicę bez recepty mogą również zawierać dwa składniki czynne – klotrymazol i dizetionian heksamidyny. Preparaty te zwalczają zakażenia mieszane, wywołane przez grzyby i bakterie z rodziny gronkowców  oraz bakterie Pseudomonadaceae.

Jeśli sięgasz po leki na grzybicę bez recepty, weź pod uwagę, że niektóre zapewniają szybkie efekty, a inne wykazują szerokie spektrum działania i wyleczą grzybicę każdego pochodzenia.

Maści na grzybicę

Zwykle zawierają kwas undecylenowy oraz undecylenian cynku, dzięki czemu neutralizują zarówno grzybnię, jak i zarodniki. W porównaniu do kremów są gęstsze, a obecna w nich wazelina dobrze natłuszcza przesuszoną i pękającą skórę stóp. Maści należy aplikować 2 razy dziennie, przez ok. 3 tygodni.

Żele na grzybicę

Ze względu na lekką konsystencję szybko ulegają wchłonięciu, dlatego wiele osób woli je od kremów czy maści. Zaletą żeli jest również krótki czas stosowania – wystarczy smarować nimi skórę raz dziennie przez 7 dni.

Aerozole na grzybicę

Leki na grzybicę dostępne bez recepty mogą mieć również postać aerozoli. Należy używać ich 3 razy dziennie przez 2-4 tygodnie, a oprócz skóry stóp można odkażać nimi obuwie i skarpety w celu uniknięcia powtórnej infekcji.

Inne leki na grzybicę bez recepty

W leczeniu grzybicy apteka ma Ci sporo do zaoferowania. Oprócz wyżej wymienionych środków masz do wyboru płyny przeciwgrzybiczne do jednorazowej aplikacji, sole do moczenia stóp z wyciągami roślinnymi, a także pudry i zasypki, które można stosować także profilaktycznie i w celu zmniejszenia potliwości stóp. Warto jednak pamiętać, że większość leków na grzybicę trzeba stosować również przez jakiś czas po ustąpieniu objawów, aby nie doszło do ponownego zakażenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here