Uczucie lęku może mieć pozytywny skutek. Strach pomaga nam rozpoznać zagrożenie i uniknąć go, powstrzymuje nas przed lekkomyślnym działaniem. Jednak jeśli lęk pojawia się w nieadekwatnych sytuacjach, towarzyszy nam stale albo przybiera ekstremalne formy (tzw. lęk paniczny), wówczas poważnie dezorganizuje życie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nasilone stany lękowe wymagają konsultacji z psychiatrą, ale wiele osób woli najpierw wypróbować leki przeciwlękowe bez recepty. Co zawierają takie leki i czy naprawdę pomagają?
Jak działają leki uspokajające bez recepty?
Leki przeciwlękowe, które dostaniemy bez wizyty u lekarza, zawierają wyciągi z ziół i roślin o działaniu uspakajającym, nasennym i rozluźniającym. Są skuteczne, ale efekt ich działania zauważymy po minimum 2 tygodniach systematycznego stosowania. Kiedy warto sięgnąć po leki przeciwlękowe bez recepty? Wyciągi roślinne mogą pomóc przy lekkim lub umiarkowanym lęku, który odczuwamy w związku ze zmianami dokonującymi się w naszym życiu (np. podjęcie nowej pracy, przeprowadzka, rozwód, nowe otoczenie, wyjazd). Niektóre zioła wykazują dużą skuteczność nawet w leczeniu nerwicy wegetatywnej.
Roślinne leki uspokajające są zalecane również przy kłopotach ze snem, dolegliwościach somatycznych na tle nerwowym (bóle głowy, nudności, biegunka, bóle brzucha, kołatanie serca). Ze względu na łagodne działanie i brak skutków ubocznych leki ziołowe mają zastosowanie w łagodzeniu stanów lękowych i histerii u dzieci. Wreszcie, po leki uspokajające bez recepty chętnie sięgają kobiety w okresie menopauzy, gdyż zaburzenia równowagi hormonalnej mogą doprowadzić do huśtawki nastrojów, złego samopoczucia, drażliwości.
Leki przeciwlękowe bez recepty – co znajdziemy w składzie?
W lekach dostępnych od ręki nie znajdziemy substancji syntetycznych, jedynie naturalnie wyciągi z ziół i roślin. W zaburzeniach lękowych i w stresie pomogą nam takie składniki jak:
- korzeń kozłka lekarskiego – działa uspokajająco i rozkurczowo, po konsultacji z lekarzem może być stosowany u dzieci od 3 roku życia
- melisa – pomaga na problemy ze snem i w stanach pobudzenia nerwowego
- szyszka chmielu – łagodzi objawy menopauzy i wyczerpania psychicznego, pomaga na rozdrażnienie i nerwowość, zmniejsza nadpobudliwość
- męczennica cielista – działa rozkurczowo, nasennie, uspokaja i łagodzi lęki
- ziele serdecznika – działa uspokajająco, pomaga przy objawach kardiologicznych
- korzeń arcydzięgla – łagodzi problemy żołądkowe (bóle brzucha, skurcze, zaparcia), zmniejsza napięcie nerwowe i nadmierne pobudzenie, pomaga w bezsenności i niepokoju
Ziołowe leki na nerwy zyskały dużą popularność gdyż nie wymagają wizyty u psychiatry (co wiele osób uważa za ostateczność), nie wykazują silnych skutków ubocznych i nie uzależniają. Leki przeciwlękowe bez recepty dostępne są w formie tabletek i kapsułek, jednak niektóre możemy stosować pod postacią kropli (np. krople walerianowe), suszu ziołowego do zaparzania czy płynu doustnego.