Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla ludzkiego organizmu. Mają istotny wpływ na jego zdrowie. Należy dostarczać je z pożywieniem. Odpowiednia dieta to taka, która jest zbilansowana. Zapewnia organizmowi właściwą ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Nie można pomijać żadnego z tych elementów, które składają się na odpowiednie odżywienie organizmu i zapewnienie mu zdrowia. W jakich produktach znajdują się tłuszcze? Dlaczego są tak ważne dla naszego organizmu? Co zapewnia ich właściwą podaż? Kto jest narażony na ich niedobór?

W jakich produktach można znaleźć wielonienasycone kwasy tłuszczowe?

Jeśli zależy nam na tym, żeby dieta była bogatsza w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, warto zdecydować się na spożywanie większej ilości ryb, zwłaszcza tych tłustych, na przykład makreli, śledzia, łososia. Są one doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Źródłem tych wartościowych dla organizmu tłuszczów są także oleje roślinne. Te, które nie zostały poddane obróbce termicznej, czyli tłoczone na zimno. Do grupy wartościowych olejów można zaliczyć kukurydziany oraz słonecznikowy. Oleje z lnu złocistego oraz rzepaku są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega -3. Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe omega -6, to są one zawarte w pestkach dyni, słonecznika oraz w awokado.

Kto jest narażony na niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych?

Są to przede wszystkim osoby, które samodzielnie stosują niebezpieczne dla zdrowia diety oparte, na przykład wyłącznie na białku. Nie należy bać się tłuszczów, które we właściwych ilościach nie są zagrożeniem dla szczupłej sylwetki. Narażone na niedobory tych kwasów są osoby w czasie intensywnego wzrostu – przede wszystkim nastoletnie. O właściwą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie powinny zadbać osoby zmagające się z długotrwałym stresem.

Do czego mogą doprowadzić niedobory wielonienasyconych kwasów tłuszczowych?

Niedobory te są bardzo niebezpieczne. Mogą bowiem prowadzić do chorób, takich jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, zawał, choroby autoimmunologiczne. Dzieci, które nie otrzymują w diecie odpowiednio dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych mogą mieć problemy z koncentracją, a nawet zahamowaniem wzrostu. Co ważne, u osób z niedoborami pojawić się mogą bóle mięśni, zaburzenia widzenia. Mała podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niekorzystnie wpływa na wygląd skóry. Ma także wpływ na otyłość.

Jaki jest korzystny wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na organizm człowieka?

Przede wszystkim odpowiednia ich podaż może znacząco poprawić stan skóry, ujędrnić ją, wygładzić. Pozytywnie wpływa również na stan paznokci oraz włosów. Poza tym, ma korzystne działanie na układ krążenia. Może chronić przed miażdżycą.

Każdy człowiek powinien zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Jest ona gwarancją, że przyjmujemy składniki, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Tak jak węglowodany i białka, tak też bardzo istotne są tłuszcze. Warto zainteresować się zwłaszcza tymi wielonienasyconymi, które przynoszą organizmowi wiele korzyści.

http://www.sztukapielegnowania.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here