Infekcje górnych dróg oddechowych to często nawracający problem u dzieci. Bardzo łatwo zarazić się przeziębieniem chociażby w żłobku. Również jesienna i wiosenna pogoda sprzyjają nieprzyjemnym infekcjom. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki na przeziębienie dla dzieci wybrać?

Kiedy pojawia się gorączka, katar oraz kaszel każdy rodzic chce jak najszybciej pomóc swojemu dziecku. To w pełni zrozumiałe. Często jednak ciężko jest się zdecydować na preparat ze względu na ogromny wybór. Co zrobić, kiedy wizyta u lekarza jest aktualnie niemożliwa? Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim należy stosować taki lek, który przeznaczony jest wyłącznie do tych objawów, które dotykają dziecko. Nie ma potrzeby stosowaniu tabletek przeznaczonych na gorączkę i kaszel, kiedy jeden z tych objawów przeziębienia nie występuje.

Preparaty wspomagające walkę z kaszlem

Dla dzieci powyżej drugiego roku życia można wybrać preparat na bazie fenspirydu. Jest to substancja, która zmniejsza obrzęk śluzówki dróg oddechowych. Działa rozkurczająco na oskrzela. Przeciwkaszlowo działa także dekstrometorfan przeznaczony do leczenia objawów kaszlu suchego.

Co wybrać na katar?

Jeśli dziecko męczy katar, warto wybrać lek zawierający w swoim składzie pseudoefedrynę. Substancja działa, zmniejszając obrzęk śluzówki nosa oraz przywracając mu drożność. Triprolidyna to substancja, na którą także warto zwrócić uwagę – zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. W podobny sposób działa fenyramina.

Jaki preparat zastosować w przypadku gorączki?

Jeśli w czasie przeziębienia pojawia się gorączka można zastosować produkt zawierający w swoim składzie paracetamol. Substancja ta działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.

Oprócz leków w formie tabletek, czopków czy syropów warto także zastosować preparaty przeznaczone do inhalacji lub wcierania. Stanowią one uzupełnienie leczenia i mogą być stosowane w łagodnych stanach przeziębieniowych. Płyny do inhalacji ułatwiają odkrztuszanie w razie suchego kaszlu. Ułatwiają także oddychanie. Leki do nacierania, po nałożeniu ich na ciało, ulatniają się i są wdychane. To także pozytywnie wpływa na odkrztuszanie oraz działa rozgrzewająco na mięśnie.

Należy pamiętać także o domowych sposobach, takich jak syrop z cebuli lub herbata z syropem z malin. Są to elementy, które warto dołączyć w procesie leczenia, ponieważ mogą na niego pozytywnie wpłynąć. Należy także zwrócić uwagę na podaż witaminy C, na którą zwiększa się zapotrzebowanie w stanach przeziębienia. To, co niezwykle istotne, to konsultacja u lekarza. Tylko on jest w stanie ocenić stan zdrowia dziecka i zadecydować o właściwym leczeniu. Należy także pamiętać o odpowiedniej ilości płynów, nawilżeniu pomieszczenia, w którym znajduje się chore dziecko. Nie można zapomnieć o zachowaniu higieny. Odpowiednio częste mycie rąk i zmienianie pościeli pozwoli szybciej pozbyć się infekcji i zmniejszyć ryzyko zarażenia się od dziecka. Jeśli w przebiegu przeziębienia pojawia się gorączka, należy odpowiednio często kontrolować temperaturę ciała.

http://zdrowietiens.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here