Przeziębienie u dziecka to szybko zauważalna infekcja. Objawia się przede wszystkim zatykającym nos katarem, oddychaniem przez usta, gorączką, bólem gardła oraz kaszlem. W jaki sposób łagodzić objawy przeziębienia u dziecka? Jakie leki można mu podać, żeby samopoczucie chorego poprawiło się?

Leki na gorączkę – jakie podawać dziecku?

Dostępne na rynku preparaty dostosowane do organizmu dziecka zawierają w sobie paracetamol lub ibuprom. Są to substancje, które mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także przeciwbakteryjne. Dla najmłodszych dostępne są w formie czopków, natomiast dla starszych dzieci w postaci tabletek.

Sposoby na katar

Po pierwsze, bardzo istotne jest usuwanie wydzieliny. Młodszym dzieciom powinien robić to rodzic za pomocą specjalnej gruszki. Nie należy stosować patyczków kosmetycznych. Łatwo z ich pomocą wepchnąć wydzielinę głębiej, zamiast ją wydobyć. Ważne jest nawilżanie nosa. Zrobić to można z pomocą soli fizjologicznej. Jej roztwór należy zaaplikować dziecku do nosa. Rozrzedzić wydzielinę pomoże także roztwór soli morskiej.

Kaszel u dziecka – w jaki sposób go leczyć?

W czasie przeziębienia możliwe są dwa rodzaju kaszlu – suchy oraz mokry. Najczęściej infekcja rozwija się w taki sposób, że na początku dziecko ma problem z kaszlem suchym. W gardle odczuwane jest lekkie drapanie, a wydzielina nie zdążyła się jeszcze odłożyć. Natomiast, w późniejszym etapie przeziębienia pojawia się mokry kaszel. Na każdy z tych etapów należy zastosować inne leki, najlepiej w formie syropu. Z suchym kaszlem warto rozprawić się za pomocą preparatu, który powstrzyma odruch kasłania, co pomoże walczyć z podrażnieniem gardła. Natomiast, kiedy pojawia się wydzielina, przydatny będzie syrop wykrztuśny. Jego zadaniem jest pomoc w pozbywaniu się nagromadzonego śluzu.

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

Z delikatnym przeziębieniem wielu rodziców próbuje sobie radzić bez leków. Bardzo ważna jest odpowiednia podaż płynów. Nawilżenie od wewnątrz pomoże dziecku poprzez rozrzedzenie wydzielin, czyli kataru, który będzie łatwiejszy do wydobycia. Warto dbać także o nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa chory. To z kolei pomoże w oddychaniu, ponieważ zalegająca w nosie wydzielina nie będzie zasychać. Do domowych herbat warto dodawać cytrynę. Jest to naturalny sposób na przyjęcie dużych dawek witaminy C, która wspomaga walkę z infekcją. Dobry na ból gardła może się okazać także miód. Poprawić samopoczucie potrafi sok z malin. Warto wybierać ten ze sprawdzonych źródeł, a najlepiej zrobić go samemu, żeby mieć pewność, że jest pozbawiony zbędnych substancji. Bardzo popularnym sposobem na przeziębienie jest syrop z cebuli. Ten napój nie jest lubiany przez dzieci, natomiast warto przekonać do niego swoją pociechę. Cebula ma bowiem działanie bakteriobójcze oraz wykrztuśne.

Co na przeziębienia dla dziecka – to pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic. Najważniejsza jest konsultacja lekarska, która potwierdzi, czy to tylko delikatna infekcja, czy poważniejszy stan. Należy postępować zgodnie z zaleceniami doktora. Można leczenie wspomagać domowymi, bezpiecznymi sposobami.

http://www.prohelvetia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here