W jakich sytuacjach warto zwrócić się po pomoc do psychiatry

Jeszcze kilka lat temu słowo „psychiatra”wzbudzało w wielu osobach lęk. Na szczęście świadomość ludzi nieustannie wzrasta, a wizyty u specjalistów pomagających w problemach sfery psychicznej nie są już niczym zadziwiającym, a wręcz pożądanym. W świecie, w którym wiele osób nastawionych jest na nieustanny pęd, często bezkompromisowe osiąganie celów, pełnym zagrożeń, nietrudno jest o uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Obecnie często spotykane zjawisko, jakim jest stres, a także problemy w związku, rodzinie czy pracy mogą nieść za sobą smutek, przygnębienie, złość czy gniew. Długo tłumione w sobie emocje są w stanie wzrastać do niebotycznych rozmiarów, przez które nie będziemy w stanie uporać się z problemem sami. Warto w takiej sytuacji zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Problemy o podłożu psychicznym

Problemy ze snem, odczuwaniem radości, rozwiązywanie problemów przy pomocy używek, wpadanie w paranoję, ataki paniki, fobie społeczne, apatia, wybuchy złości lub dojmującego smutku, problemy z koncentracją – to tylko niektóre objawy, które dobrze jest skonsultować z dobrym lekarzem zajmującym się psychiką ludzką. Specjaliści apelują, aby nie bagatelizować niepokojących sygnałów, które mogą przerodzić się w większe problemy, z którymi uporać się będzie o wiele trudniej. Należy jednak zauważyć, że istnieje różnica pomiędzy psychiatrą, psychoterapeutą a psychologiem.

Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Psycholog ma uprawnienia do przeprowadzania diagnozy psychologicznej, czyli na przykład badania osobowości, funkcji poznawczych czy poziomu inteligencji. Do tego specjalisty warto zgłosić się w przypadku trudności z radzeniem sobie ze stresem, lekkiego kryzysu psychicznego, konfliktów w związku czy innej relacji.

Psychoterapeuta może reprezentować różne nurty. Różnice pomiędzy nimi polegają na zróżnicowanym podejściu do terapii. Najpopularniejsze są psychoterapie poznawczo-behawioralna, systemowa, psychodynamiczna, psychoanalityczna oraz humanistyczna. Psychoterapeuta jest w stanie pomóc w kwestii zaburzeń odżywiania, lęków i fobii społecznych, nagłych wybuchów złości czy tendencji do wchodzenia w toksyczne relacje.

Psychiatra zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń na tle psychicznym. Pomaga również przez dobór odpowiednich leków. Do psychiatry warto udać się w takich przypadkach, jak:

  • pojawiające się myśli samobójcze;
  • przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu stany lękowe;
  • emocjonalne sinusoidy (niepohamowana euforia przechodząca w stan głębokiej depresji);
  • silne sytuacje stresowe rzutujące na naszą psychikę;
  • popadanie w paranoję, nadmierna podejrzliwość wobec innych, słyszenie głosów w głowie.

Dobry psychiatra z pewnością będzie w stanie indywidualnie podejść do tematu, zaproponować odpowiednie leczenie i pomóc z problemem rzutującym na prawidłowe codzienne funkcjonowanie. Szukając znanych oraz cenionych specjalistów w tej dziedzinie, warto poznać ofertę poradni zdrowia psychicznego Harmonia LUX MED.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here