Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego i oddaje niewykorzystane tygodnie ojcu dziecka. Taka decyzja może być podyktowana różnymi czynnikami i zostaje podjęta, gdy np. pracodawca matki poprosi ją o powrót do pracy, matka prowadzi własną działalność lub gdy depresja poporodowa uniemożliwia matce samodzielną opiekę nad dzieckiem. Oprócz urlopu macierzyńskiego, tacie przysługuje również urlop rodzicielski oraz urlop ojcowski.

Urlop „tacierzyński”, a urlop rodzicielski dla ojca

baby-2416718_1280Według przepisów Kodeksu pracy pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje matce. Tylko ona może go wykorzystać i nie może z niego zrezygnować. Przez ten okres matka otrzymuje zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia, a jeśli nie pracuje lub jest zatrudniona na umowę cywilnoprawną (np. umowę o dzieło), może otrzymywać 1000 zł tzw. kosiniakowego. Po 14 tygodniach matka może kontynuować urlop lub przekazać go ojcu, o ile jest zatrudniony na umowę o pracę. Po urodzeniu 1 dziecka urlop macierzyński trwa łącznie 20 tygodni, zatem ojciec może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni. Jeśli na świat przyjdą bliźniaki, urlop wydłuża się do 31 tygodni, zaś w przypadku trojaczków urlop trwa 33 tygodnie.

Po urlopie „tacierzyńskim” (nazwa potoczna, której nie znajdziemy w Kodeksie pracy), ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przy jednym dziecku trwa on 32 tygodnie i musi być wybrany do końca roku kalendarzowego, w którym przypadną szóste urodziny malucha. Urlop rodzicielski może być wykorzystany tylko przez matkę lub przez ojca, naprzemiennie przez oboje rodziców lub jednocześnie. W ostatnim przypadku łączny czas urlopu dzielimy na dwa, czyli każdy rodzic może wykorzystać jedynie 16 tygodni. Wysokość urlopu rodzicielskiego wynosi 80% podstawy.

Urlop rodzicielski dla ojca może być bardziej opłacalny, gdy np. matka zarabia więcej albo liczy na awans po szybkim powrocie do pracy. Rodzice mogą również wykorzystać urlop rodzicielski naprzemiennie – dzieląc go na maksymalnie 4 części, przy czym pierwsza część musi wynosić 6 tygodni, a pozostałe nie mogą być krótsze niż 8 tygodni. Jeśli ojciec zechce połączyć urlop z pracą na pół etatu, jego część urlopu wydłuży się o połowę, np. przy 8 tygodniach ma do wykorzystania 12 (8 + 4 tygodnie). Ważne jest, aby tata zgłosił wniosek o urlop rodzicielski dla ojca minimum 21 tygodni przed jego rozpoczęciem.

Urlop ojcowski – tylko dla taty!

W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, przywilej urlopu ojcowskiego przysługuje tylko tacie. Czas trwania urlopu wynosi zawsze 2 tygodnie, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Urlop można wykorzystać od razu w pełnym wymiarze, lub rozbić go na 2x po 1 pełnym tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że urlop ojcowski trzeba wybrać zanim maluch ukończy 2. rok życia. Zanim tata pójdzie na urlop, musi złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Z pewnością warto skorzystać z dodatkowego wolnego, gdyż ojciec nic na tym nie traci – wysokość pensji wynosi wówczas 100%.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here