zaćma

Są takie problemy zdrowotne, których obawiamy się bardziej od innych. Bezdech senny, zaćma, jaskra, problemy z błędnikiem. Mamy świadomość tego, że ich pojawienie się sprawi, iż nie będziemy już samodzielni i będziemy zmuszeni do zmiany całego naszego trybu życia. Do tego dochodzi oczywiście także strach przez potencjalną ślepotą, uduszeniem lub brakiem kontroli nad własnym ciałem. Nie musimy obawiać się, że ból zatok spowoduje, że nasza codzienność się zmieni i nie traktujemy poważnie każdego przeziębienia – ale w przypadku wspomnianych chorób nie jesteśmy w stanie ignorować objawów i w spokoju kontynuować swojego życia. 

W kwestii chorób oczu najbardziej boimy się tego, że będą one rozwijać się do momentu, w którym całkowicie stracimy zmysł wzroku. Zaćma i jaskra kojarzą nam się przecież z dolegliwościami bardzo poważnymi, których leczenie jest bardzo utrudnione bądź niemożliwe. Nie jest to jednak już wcale prawda – kiedyś być może mielibyśmy duży problem ze znalezieniem specjalisty, który przeprowadziłby operacje zaćmy lub operacje jaskry. Dzisiaj jednak pierwszą z nich można wyleczyć przy pomocy łatwego zabiegu – a druga w początkowej fazie może zostać opanowana przy pomocy kropli. Widać tutaj więc, że medycyna dokonała ogromnych postępów i powinniśmy z nich korzystać – zamiast obawiać się leczenia i czekać na dalsze pogarszanie się sytuacji. 

Problemy z błędnikiem 

Ta dolegliwość jest o tyle skomplikowana, że powoduje u pacjenta uczucie braku kontroli nad własnym ciałem. Dla kogoś młodego, kto prowadzi bardzo aktywny tryb życia – może to być bardzo traumatyczne doświadczenie. Nie należy się jednak poddawać, gdyż problemy z błędnikiem można opanować – konieczna będzie dobrze dobrana farmakologia oraz skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista nauczy nas w jaki sposób panować nad swoim ciałem na tyle, abyśmy mogli normalnie żyć i wyeliminować zawroty głowy. 

Bezdech senny 

Jeżeli chodzi o bezdech senny to w jego wyleczeniu pomoże nam tylko laryngologia. Specjalista będzie musiał przeprowadzić niezbędne badania i zdecydować czy potrzebna będzie operacja. Bardzo wiele zależy tutaj jednak także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta – czy cierpi on na nadwagę bądź uczęszczał już wcześniej na leczenie chrapania? Diagnoza i plan leczenia zostaną ułożone na podstawie wywiadu z pacjentem, więc powinien on udzielić szczerych i prawdziwych odpowiedzi. 

Pamiętajmy, że nawet wspomniany wcześniej ból zatok i przeziębienie nie mogą być przez nas zignorowane – każda choroba może przerodzić się w coś gorszego, jeżeli nie będziemy dbać o swoje zdrowie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here