Przed podjęciem decyzji o sposobie wykonania danego zabiegu stomatologicznego, lekarz powinien zlecić wykonanie szeregu badań diagnostycznych. Dzięki temu, leczenie może przebiec w sposób precyzyjny i bezpieczny. W tej chwili, wiele gabinetów stomatologicznych wyposażonych jest w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, taki jak tomograf komputerowy czy skaner 3D.

Im bardziej szczegółowe będzie badanie diagnostyczne, tym większa jest szansa na wykrycie najmniejszych zachodzących zmian. Dokładny obraz diagnostyczny pozwoli zaplanować i wykonać leczenie tak, że ryzyko popełnienia błędu lub wykonania zabiegu niedokładnie, zredukowane jest niemal całkowicie.

Do standardowych badań wykonywanych przed właściwym zabiegiem, należy rentgen. Pozwala on zobrazować kości twarzoczaszki, poszczególne zęby oraz otaczające je tkanki kostne. Lekarz może zobaczyć układ zębów oraz zmiany patologiczne, takie jak torbiele czy nowotwory. Lekarze korzystają również z tego badania, aby ocenić konsekwencje wszelkich urazów. W związku z tym, że technologia medyczna posuwa się na coraz wyższe etapy rozwoju, obecnie zdjęcia rentgenowskie można zobaczyć bezpośrednio na ekranie komputera, bezpośrednio po zrobieniu zdjęcia. Dodatkowo możliwość obróbki pozwala wydobyć ze zdjęcia więcej szczegółów i poprawić jego jakość. Jeszcze do niedawna, rentgen kojarzony był z silną dawką promieniowania. Nie ma jednak powodu do obaw. Rentgeny, zwłaszcza te przeznaczone do użytku stomatologicznego, wydzielają ilość promieni nie większą niż ta, która odbierana są przez nas codziennie z kosmosu.

Rentgen jednak to nie wszystko. To, co niedostrzegalne gołym okiem, dobrze przedstawia także obraz uzyskany podczas badania z użyciem tomografu komputerowego. Co ważne, rezultatem tego badania jest trójwymiarowy obraz tkanek jamy ustnej. Lekarze korzystają najczęściej z tego rodzaju diagnostyki szczególnie przed skomplikowanymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak implantacja czy chirurgiczne usunięcie zębów mądrości. Dzięki tak szczegółowemu obrazowi mogą zostać zdiagnozowane nawet najbardziej skomplikowane przypadki medyczne. Tomografy, wykorzystywane w stomatologii emitują na ogół aż sto razy mniejszą ilość promieniowania niż tradycyjne tomografy. Pomimo to jednak, są bardzo dokładne i pozwalają osiągnąć maksymalną precyzję i zarazem bezpieczeństwo Pacjenta.

Obecnie, swoje tryumfy święci skaner wewnątrzustny 3D, który pozwala uzyskać obraz tak precyzyjny, że pozwala nawet na uniknięcie robienia wycisków, których wykonanie do tej pory było niezbędne przed założeniem aparatu korygującego lub uzupełnień protetycznych. Precyzyjne, cyfrowe modele uzębienia tworzone dzięki użyciu skanera pozwalają na oszlifowanie zębów w jak najmniejszym stopniu, a proteza może być dopasowana z maksymalną dokładnością.

Połączenie różnych rodzajów diagnostyki obrazowej, takich jak tomografia i skaner 3D pozwala uzyskać pełen obraz wnętrza jamy ustnej – od poszczególnych zębów po najmniejsze tkanki miękkie, które je otaczają. Sprawdź także leczenie kanałowe zębów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here