Osłabienie organizmu to jeden z sygnałów, że dzieje się w organizmie coś, co wymaga naszej uwagi. Powody są na tyle różnorodne, że należy poświęcić pewną ilość czasu na ich znalezienie. Warto wystarczająco szybko zainteresować się swoim stanem zdrowia. Dzięki temu zyskamy szansę poradzenia sobie nawet z poważniejszą chorobą. Jakie są przyczyny osłabienia, jego objawy oraz w jaki sposób sobie z nim radzić?

Objawy osłabienia – co powinno zwrócić naszą uwagę?

Osłabienie organizmu może objawiać się w różnoraki sposób. Uwagę powinno przykuć zmniejszenie siły do wykonywania codziennych obowiązków, problemy ze wstaniem z łóżka. Co ważne, przemęczony organizm może dawać sygnały w postaci bólu głowy, ale także mięśni. Poza tym, odczuwana jest zwiększona potrzeba snu oraz obniżony nastrój. Jeśli objawy tego typu znikają po odpoczynku, to znak, że pracujemy zbyt wiele. Natomiast w przypadku nieustępowania ich przez dłuższy czas, należy dokładnie przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Jakie mogą być przyczyny osłabienia organizmu?

Poza przepracowaniem jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do zwiększonej męczliwości organizmu. Należy do nich źle zbilansowana dieta, która doprowadza do niedoborów ważnych dla organizmu minerałów i witamin. Należy zadbać chociażby o odpowiednią podaż magnezu, żelaza, potasu i sodu. Za przemęczenie organizmu odpowiada również zbyt krótki sen. Bezsenność może doprowadzić do problemów z koncentracją w ciągu dnia. Organizm jest przemęczony także wtedy, gdy został narażony na długotrwały stres, który z kolei mógł objawiać się zmniejszonym łaknieniem oraz problemami z zasypianiem. Nałożenie na siebie tych objawów spowalnia organizm, sprawia, że działa on zdecydowanie gorzej. Osłabienie spowodowane jest też przeziębieniami. Może jednak oznaczać poważniejsze infekcje oraz choroby, na przykład anemię.

Niedokrwistość polega na zmniejszeniu stężenia hemoglobiny we krwi. Skóra jest wtedy blada, włosy wypadają, a cierpiący na anemię człowiek nie czuje się wypoczęty nawet po ośmiogodzinnym śnie. Organizm w tej chorobie jest na tyle wycieńczony, że mogą pojawić się omdlenia. Kolejną jednostką chorobową, przy której czujemy się zmęczeni mimo odpoczynku są problemy z układem krążenia. Również niedoczynność i nadczynność tarczycy powodują ogólne osłabienie organizmu oraz inne objawy, na przykład suchą skórę, opuchliznę, wypadające włosy i problemy z utrzymaniem wagi. Nowotwory także są odpowiedzialne za osłabienie. Nie tylko rozwój choroby, ale też jej leczenie (za pomocą chemii) może prowadzić do zmniejszenia sił. Depresja również jest stanem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli pojawia się problem z osłabieniem ciała. Niewątpliwie ma ona wpływ nie tylko na nastrój, ale także daje fizyczne objawy w postaci ciągłego zmęczenia.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem organizmu?

To, co najważniejsze, to odkryć przyczynę długotrwale utrzymującego się stanu osłabienia organizmu. Jeśli zbilansowana dieta, odpoczynek, odpowiednia ilość snu nie wystarczają, to jasny sygnał, że należy poddać się badaniom. Warto zacząć od sprawdzenia poziomów minerałów oraz witamin, przebadać się pod kątem anemii, a także chorób tarczycy, wykonując oznaczenie poziomów TSH, fT3, fT4. Jeśli te badania niczego nie wykazują, konieczne jest prowadzenie dalszej diagnostyki pod okiem lekarza.

http://www.lekarzzakaznik.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here