358248

Odżywki na przyrost mięśni są w pełni bezpiecznymi produktami, których używanie dopuszcza się także w profesjonalnym sporcie. Oznacza to, że nie mają nielegalnych substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Potrafią być niezwykle pomocne w walce o wymarzoną sylwetkę. Ułatwiają rzeźbienie mięśni i przyspieszają osiąganie efektów ćwiczeń, na przykład na siłowni. Czy warto stosować takie odżywki? Jakie wybrać, żeby cieszyć się widocznymi gołym okiem efektami?

Do czego posłuży odżywka białkowa?

Przede wszystkim jest to produkt, który wzbogaci dietę o konieczny dla rozbudowywania mięśni budulec, czyli białko. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy czujesz, że w diecie jest tego składnika zbyt mało lub nie jesteś w stanie przyjąć większych ilości z pożywieniem. Produkty dostępne na rynku zawierają białko różnego pochodzenia, na przykład z jajek, soi lub serwatki. Dzięki odżywce tego typu uzupełnisz białko, na które zapotrzebowanie wzrasta przy regularnych treningach. Produkt ten może także z powodzeniem zastąpić jeden posiłek.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Wyróżnia się:

– koncentrat białka serwatkowego
– izolat białka serwatkowego
– hydrolizat białka serwatkowego

Czym różnią się od siebie te rodzaje odżywek?

Koncentrat wyróżnia się niską ceną oraz najmniej przetworzonym białkiem. Natomiast ma jedną poważną wadę – dużą zawartość węglowodanów. Izolat zawiera więcej białka niż koncentrat. Co ważne, pozbawiony jest tłuszczy oraz laktozy. Świetnie sprawdzi się więc dla alergików. Najdroższym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem jest hydrolizat. To produkt, który zawiera dużą ilość białka, które dodatkowo zostało poddane procesowi hydrolizy, który poprawia jego wchłanialność.

Kiedy i w jaki sposób stosować odżywkę białkową?

Wszystko zależy od tego, do jakiego celu zamierzasz przeznaczyć ten produkt. Jeśli nie ćwiczysz, a po prostu jesteś osobą zabieganą, która nie ma czasu gotować, możesz zastąpić posiłek napojem stworzonym na bazie odżywki i mleka. Do shake’a tego rodzaju warto dodać ulubione owoce. To świetny pomysł na drugie śniadanie. Z powodzeniem zabierzesz je do pracy lub na uczelnię i dodasz sobie energii dzięki niezbędnym składnikom. Natomiast, jeśli kupujesz odżywkę z myślą o ćwiczeniach, rozbudowywaniu mięśni i rzeźbieniu sylwetki, powinieneś dobrze zaplanować swoje posiłki oraz czas przyjmowania odżywki. Najczęściej zalecane jest spożywanie białkowego posiłku po treningu. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie katabolizmowi, czyli procesowi rozpadu tkanki mięśniowej. Poza tym, proteiny dostarczone po wysiłku zapewniają regenerację mięśni.

Odżywki na rozbudowę masy mięśniowej są zdecydowanie dobrym pomysłem dla osób, które nagle przestały zauważać efekty treningów. Dzięki dodatkowej podaży protein ćwiczenia fizyczne znowu zaczną przynosić upragnione rezultaty. Poza tym, białko dobrze wpływa na metabolizm, zmniejsza uczucie głodu, umożliwia regenerację mięśni. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie było go w diecie zbyt dużo, ponieważ może to osłabić pracę nerek.

http://www.bodyandmind.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here