Agnieszka Maciąg to wielka zwolenniczka medytacji jako drogi do poznania siebie i odzyskania równowagi w coraz szybciej zmieniającym się świecie. Warto skorzystać z jej rad – są one pomyślane tak, żeby pomóc osobom początkującym, które wcześniej nie praktykowały medytacji. Rady są proste i skuteczne, co sprawia, że medytacja dla początkujących jest nie tylko nieskomplikowana, ale i przyjemna. A co najważniejsze – działa!
Medytacja dla początkujących – dlaczego warto?
Korzyści, jakie płyną z medytacji, to przede wszystkim wyciszenie emocji i pozbycie się natrętnych myśli generujących niepokój i stres. Przedłużający się stres źle wpływa na zdrowie i samopoczucie, a myślenie o problemach może człowieka zadręczyć.
Medytacja dla początkujących nie ma skomplikowanych filozoficznych podstaw, nie wymaga też opanowania żadnej trudnej techniki, pozwala natomiast odzyskać równowagę psychiczną. Wystarczy nauczyć się prawidłowego oddychania (rady, jak właściwie oddychać, można znaleźć online), usiąść wygodnie w spokojnym miejscu, odprężyć się i obserwować własne myśli, pozwalając im swobodnie płynąć i nie zatrzymując żadnej z nich.
W ten sposób oczyścimy umysł i pomożemy mu odpocząć. Poprawi się nasz nastrój, a co za tym idzie – problemy dnia codziennego nie będą już wydawać się aż tak straszne i przytłaczające jak wcześniej.
Jak medytować – radzi Agnieszka Maciąg
Medytacja dla początkujących to wcale nietrudne zadanie. Przede wszystkim, warto zacząć od małych kroków. Na początku medytacja nie powinna trwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut, radzi Agnieszka Maciąg. Nie powinniśmy się do niej zmuszać ani na siłę powstrzymywać myśli. Lepiej dać im swobodnie płynąć, jak chmurom na niebie.
Ważna jest systematyczność i nastrój. Można pomóc sobie, włączając spokojną muzykę lub słuchając dźwięków natury. Jeśli nie lubimy siedzieć bez ruchu, można medytować na przykład spacerując. W medytacji chodzi o odpuszczenie sobie i pozwolenie na to, by stresujące myśli przepłynęły, odeszły. Chodząc, dodatkowo dotlenimy organizm.
Jak medytować, żeby się nie zmęczyć i nie znudzić? Najprostsza porada: tak, jak najbardziej nam odpowiada. Znajdźmy swój ulubiony sposób na medytację i stosujmy go regularnie. Medytacja dla początkujących to nie powtarzanie mantr, a bardziej technika relaksacji i higieny umysłu. Korzyści dla zdrowia i psychiki będą nieocenione!
Gdzie medytować?
Miejsce, w którym medytujemy, ma duże znaczenie. Przede wszystkim powinno zapewnić nam na czas medytacji spokój, być ciche. Medytacja dla początkujących w zatłoczonym autobusie czy salonie, gdzie gra telewizor i biegają dzieci, raczej się nie uda.
Można też medytować na łonie natury, o ile pozwala na to pogoda. Zieleń i szum drzew, szmer morza lub strumyka to idealne otoczenie i tło do medytacji.