Co łączy Irenę Santor, Jerzego Stuhra, Michaela Douglasa, Melanie Griffith i Kylie Minogue? To gwiazdy, które pokonały raka i wygrały życie. Powrót do zdrowia zawdzięczają szybkiej diagnozie i dostępowi do najnowszych metod leczenia. Niestety nawet zaawansowana medycyna nie powstrzymuje galopujących statystyk – na świecie corocznie umiera ponad 8 mln chorych na nowotwór, w tym 100 tys. osób w Polsce.  Leczenie raka jest tym trudniejsze, im później zostanie wykryty – jedno stadium choroby to aż 25% szans na wyleczenie. Aby zminimalizować śmiertelność i poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych, stosuje się coraz nowocześniejsze terapie i ulepsza dotychczasowe.

Chirurgiczne leczenie raka – zabiegi oszczędzające i rekonstrukcje

rak wstążkaJeszcze do niedawna operacja usunięcia guza wymagała rozległego zabiegu, polegającego na usunięciu tkanki nowotworowej wraz z organem i przyległymi węzłami chłonnymi. Dziś powszechne stają się operacje oszczędzające, wykonane za pomocą sondy, metodą laparoskopową lub mikrochirurgiczną. Coraz częściej leczenie raka zlokalizowanego na skórze lub błonie śluzowej przeprowadza się z zastosowaniem kriochirurgii lub elektrochirurgii. Po takich zabiegach zostają jedynie niewielkie blizny, co pozytywnie wpływa na komfort życia pacjentów i ich powrót do zdrowia. Prawdziwym przełomem stały się operacje guza piersi, niewymagające odjęcia piersi, które znacząco ograniczyły wystąpienie traumy u pacjentek. Obecnie normą w chirurgii onkologicznej stają się operacje odtwórcze i rekonstrukcyjne, często wykonywane bezpośrednio po zabiegu usunięcia guza.

Nowoczesna chemioterapia to większy komfort dla pacjenta

Chemioterapia szkodzi nie tylko nowotworowi, ale również zdrowym komórkom, dlatego nie może trwać w nieskończoność. Ponadto w czasie terapii pacjent doświadcza wielu dolegliwości – nudności, wymiotów, objawów skórnych, wypadania włosów, uszkodzenia żył wskutek podawania kroplówek etc. Jednak i w tym przypadku medycyna nie stoi w miejscu. Współczesna chemioterapia celowana unicestwia głównie komórki nowotworowe, oszczędzając te prawidłowe. Działanie leków może polegać na „zagłodzeniu” guza lub na ograniczeniu jego zdolności do rozmnażania. Terapia przebiega bardziej precyzyjnie, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia zdrowych narządów zostaje ograniczone. Nowoczesne leczenie raka jest również ukierunkowane na jakość życia pacjentów, dlatego wiele leków podaje się w tabletkach, które pacjent może przyjąć samodzielnie, bez konieczności zakładania kroplówki.

Leczenie raka przez precyzyjne naświetlanie

Współczesna radioterapia wykorzystuje technikę trójwymiarową 3D, która pozwala dobrać optymalną dawkę promieniowania i jednocześnie oszczędzić okoliczne zdrowe tkanki. Możliwość regulowania czasu naświetlania i natężenia promieni ułatwia walkę z rozprzestrzeniającym się nowotworem, zapobiegając przerzutom do innych organów. Nowoczesna metoda radioterapii nie tylko ogranicza uboczne skutki napromieniowania, ale również minimalizuje ryzyko nawrotu raka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here