Krzesła transportowe dla osób niepełnosprawnych – jakie jest ich zastosowanie?

0
36

Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych bywa trudne do zapewnienia, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których napotyka się na bariery architektoniczne. Krzesła transportowe to urządzenia stworzone z myślą o umożliwieniu skutecznej i szybkiej ewakuacji osób niepełnosprawnych. Przydają się jednak także w miejscach, gdzie sprawny i szybki transport niepełnosprawnych jest utrudniony.

Zastosowanie krzeseł transportowych

Profesjonalne krzesła transportowe najczęściej znajdziemy na wyposażeniu szpitali czy karetek pogotowia, ale bywają stosowane także w prywatnych domach, zakładach pracy czy też w samolotach. Choć także służą do transportu, mają kilka wyraźnych przewag nad standardowymi wózkami inwalidzkimi.

Krzesła transportowe są wyposażeniem wykorzystywanym tylko w nagłych wypadkach. Kiedy nie są potrzebne zwykle stoją złożone w wyznaczonym miejscu. Istotnym jest zatem, by nie zajmowały zbyt dużej przestrzeni, ale jednocześnie ich montaż do pozycji pracy musi być prosty i szybki. Takie oczekiwania spełniają najbardziej zaawansowane krzesła transportowe na rynku, takie jak model LG EVACU PLUS marki Antano: https://galeriazdrowia.pl/produkt/krzeslo-transportowe-lg-evacu-plus-do-ewakuacji/ , który znajdziemy w ofercie sklepu medycznego Galeria Zdrowia. Piszemy właśnie o tym modelu krzesła, gdyż na jego przykładzie można omówić niemal wszystkie możliwe funkcje, które może spełniać takie urządzenie. Krzesło LG EVACU waży tylko 15 kg, ale może pracować z maksymalnym obciążeniem nawet do 160 kg. Po złożeniu jego wymiary wynoszą 27x49x110 cm, a rozłożenie zajmuje tylko chwilę. Krzesło posiada cztery kółka, z czego dwa pierwsze są obrotowe. Ułatwia to manewrowanie i pozwala uniknąć przenoszenia sprzętu. Tu dochodzimy do bardzo ważnego atutu tego krzesła – może być ono obsługiwane tylko przez jedną osobę (opiekuna). Nie potrzebuje on wsparcia nawet podczas transportu osoby niepełnosprawnej po schodach w dół. Produkt jest wyposażony w gąsienice. O bezpieczeństwo pacjenta dbają pasy bezpieczeństwa, które można założyć na krzyż, tworząc kamizelkę zabezpieczającą klatkę piersiową.

Gdzie są potrzebne krzesła transportowe?

Krzesła transportowe są najczęściej traktowane jako element systemu ratunkowego. Mogą znajdować się na wyposażeniu karetek, gdzie służą do przewozu rannych, ale coraz więcej zarządców obiektów dokonuje ich zakupu, by usprawnić system ewakuacji. W przypadku wysokich budynków w razie pożaru lub katastrofy budowlanej może dojść do niesprawności wind. Wówczas krzesło transportowe takie jak LG EVACU PLUS może okazać się niezbędnym środkiem ratunkowym. Warto zaznaczyć, że jest ono wykonane z materiałów ognioodpornych.

W przypadku wielu zastosowań wystarczający poziom zabezpieczenia mogą zagwarantować prostsze modele krzeseł transportowych, takie jak LG EVA CHAIR od Antano – https://galeriazdrowia.pl/produkt/krzeslo-transportowe-lg-eva-chair/. Cechuje się ono jeszcze lżejszą konstrukcją (12 kg) przy udźwigu 160 kg. Ma też mniejsze gabaryty i – co ważne – jest węższe niż standardowe krzesła, przez co mieści się w trudno dostępnych, ciasnych przestrzeniach. Z tego powodu bywa chętnie wybierane jako wyposażenie ratunkowe samolotu.

Z ofertą krzeseł transportowych możesz zapoznać się na stronie sklepu internetowego: https://galeriazdrowia.pl.

 

*******

Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Informacje o producencie, dystrybutorze i zastosowaniu znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here