Każde złamanie, pęknięci lub stłuczenie kości ręki i pozostałych narządów ruchu poddawane jest w CM Gamma najpierw diagnostyce, a później właściwemu leczeniu. Po jego zakończeniu powinna się każdorazowo rozpoczynać rehabilitacja – bez tego ruchomość danej części ciała będzie mogła być, mimo leczenia, mocno ograniczona. CM Gamma to również poradnia ortopedyczna. Warszawa jest miejscem zamieszkania bardzo dużej liczby osób. Ogólny pośpiech i chęć osiągnięcia coraz intensywniejszych celów jest idealnym środowiskiem dla uszkodzeń ciała.
Do czego służy dłoń?
Osoby z obiema sprawnymi dłońmi raczej nie są sobie w stanie wyobrazić, jak to jest działać bez jednej z nich lub bez obu. Oczywiście człowiek jest w stanie dopasować się do każdej sytuacji, jednakże odpowiednie postępowanie w razie uszkodzenia bądź stłuczenia minimalizuje ryzyko problemów z dłonią w przyszłości. Kiedy więc na dłoni pojawia się obrzęk, a ból powoli zaburza codzienne funkcjonowanie, jednocześnie ograniczając ruchomość nadgarstka i palców, należy zgłosić się do CM Gamma, gdzie ortopeda w kilku krokach zdiagnozuje problem i będzie działać tak, aby możliwie jak najszybciej i jednocześnie skutecznie go zniwelować.
Złamanie palców i śródręcza a diagnostyka
Ból w okolicy dłoni, szczególnie w połączeniu z obrzękiem i krwiakiem nie może być bagatelizowany. Zgłoszenie się do CM Gamma musi być priorytetem. Dzięki temu lekarz będzie w stanie szybciej zająć się diagnostyką. Podstawą postawienia diagnozy jest zdjęcie RTG, które w większości przypadków daje oczekiwaną odpowiedź – widać na nim, której części dłoni dotyczy złamanie, czy też pęknięcie.
Leczenie zachowawcze czy operacja?
W większości przypadków leczenie kości ręki jest przede wszystkim zachowawcze. Po kilku tygodniach unieruchomienia lekarz kontroluje rękę kolejnym zdjęciem RTG oraz rozmową z pacjentem, aby zdecydować się na kolejne działania lub je odpuścić. Jeśli dłoń nie goi się prawidłowo, być może będzie konieczna operacja.
Po zakończeniu leczenia niezwykle ważne jest uczestniczenie w rehabilitacji, która pozwala na powrót do sprawności sprzed uszkodzenia. Ćwiczenia palców dłoni po złamaniu sprawiają, że tracą one sztywność i nabierają energii potrzebnej do powrotu do pełnej sprawności. Oczywiście na wszystko potrzebny jest czas. Brak ćwiczeń rehabilitacyjnych może skutkować trwałym ograniczeniem ruchu bądź tworzyć inny dyskomfort, który nie pojawiłby się po dobrze przeprowadzonej rehabilitacji. Zdecydowanie warto o siebie dbać.