bieganie

Odpowiednia dieta jest bardzo ważnym elementem treningu zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów biegania. Nie chodzi tu o wyrzeczenia ale o właściwie zbilansowaną dietę, zawierającą wszystkie ważne dla organizmu składniki odżywcze. Właściwe odżywianie ma pozytywny wpływ na jakość samego treningu jak i na samopoczucie, kondycję i zdrowie biegacza.

Białko w każdej postaci

Najważniejszym składnikiem odżywczym dla biegaczy jest białko. To ono bowiem odpowiada za szybką regenerację mięśni po treningu. Proteiny zwiększają także odporność na kontuzje. Najlepiej gdy białko będzie znajdowało się w każdym posiłku w ciągu dnia. Dzięki temu składnik ten będzie regularnie dostarczany do organizmu. Dieta biegacza powinna zawierać mięso drobiowe, ryby i jajka. Do oszacowania zapotrzebowania na białko pomocne będą tabele składników odżywczych.

Dieta bogata w witaminy

Białko jest budulcem mięśni ale nie można zapominać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Biegacze powinni zadbać by w ich posiłkach znalazły się artukuły spożywcze bogate w witaminę D, która wspomaga przyswajanie wapnia. Można ja znaleźć w łososiu, krewetkach i tuńczyku. Dla układu immunologicznego ważny jest beta karoten, który znajdziemy m.in. w marchwi, dyniach, brokułach. Warto także zwracać uwagę na zawartość witaminy E, która wspomaga procesy gojenia się urazów.

Suplementy

Jeżeli dbamy o właściwą dietę bardzo prawdopodobne, ze nie potrzebujemy żadnych suplementów. Nie są one jednak całkowicie niepotrzebne. Są one bardzo wygodnym rozwiązaniem w okresie przed, w trakcie lub po treningu. Odżywka białkowa jest znacznie łatwiejszym sposobem na odżywianie podczas treningu niż przygotowywanie w pełni wartościowego posiłku. Oczywiście suplementy są tylko uzupełnieniem diety, nie mogą jej zastąpić. Kluczem do sukcesu każdego sportowca jest przemyślany plan odżywania z posiłkami bogatymi w pełnowartościowe składniki. Odżywianie się jest fundamentem, na którym biegacze budują swoją formę. Bez właściwego odżywiania nawet najlepiej zaplanowany trening nie spełni naszych oczekiwań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here