Co to jest okres ochronny przed emeryturą?

Ochronny charakter prawa pracy

Prawo pracy w Polsce ma charakter ochronny. Pracownik jako strona słabsza jest w pewien sposób chroniony pod różnymi względami. Pracodawca ma prawa, ale również obowiązki. Za naruszenie praw pracowniczych często przewidziane są sankcje i kary grzywny. Wykroczeniami przede wszystkim zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy oraz Sądy Pracy.

Dodatkowo szczególnej ochronie podlegają niektóre grupy pracowników. Do tej grupy można zaliczyć kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne oraz pracowników młodocianych. Istnieje w przepisach również okres ochronny przed emeryturą. Dotyczy on pracowników w określonym wieku i nie pozwala pracodawcom na zwalnianie ich.

Jeżeli tylko zatrudnienie dotyczy umowy o pracę, nie ma możliwości wypowiadania umowy o pracę. Jeżeli tylko pracownik ma szanse nabyć prawo do emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku, jest chroniony przed zwolnieniem z pracy.

Ochrona pracowników tuż przed emeryturą.

W pewnym wieku trudniej jest zmieniać pracę lub szukać innej, gdy zostajemy zwolnieni. Ustawodawca zadbał o ochronę pracowników w pewnym wieku, aby oszczędzić im trudności w tym zakresie. Kodeks Pracy jako główne źródło prawa pracy w Polsce reguluje przepisy dotyczące zwalniania pracowników w wieku przedemerytalnym.

Okres ochronny przed emeryturą dotyczy tych pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia w konsekwencji umożliwi uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem wieku przewidzianego odrębnymi przepisami. W zależności od płci chronione przed wypowiedzeniem są kobiety, które ukończyły 56 rok życia oraz mężczyźni, którzy ukończyli 61 rok życia.

Pracodawca co do zasady nie może ich zwolnić chociaż istnieją pewne wyjątki. Ważne jest, że ochrona dotyczy wszystkich stosunków pracy bez względu na wymiar etatu. Okres ochronny kończy się wraz z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, co jednak nie uprawnia pracodawcy do zwolnienia pracownika z tego powodu.

Wyjątki pozwalające na zwolnienie pracownika 4 lata przed emeryturą.

Okres ochronny przed emeryturą w niektórych przypadkach nie obowiązuje. Jednym z przypadków jest, gdy pracownik spełnia przesłanki do zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika czyli potocznie zwana dyscyplinarka. W takiej sytuacji pracodawcy nie obowiązują przepisy dotyczące ochrony pracowników przed emeryturą. Również, gdy pracownik nabędzie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nie podlega ochronie. Innym przykładem jest upadłość zakładu.

Pracownicy od takich pracodawców podlegają wyłączeniu z ochrony przedemerytalnej. Aby uzyskać prawo do emerytury należy wykazać odpowiednie okresy składkowe i nieskładkowe w wymaganej ilości. Jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy w okresie ochronnym czyli 4 lata przed emeryturą nie ma wpływu na uzyskanie wymaganego okresu uprawniającego do emerytury, również pracownicy tacy nie podlegają ochronie przed zwolnieniami.

Aby sprawdzić ile mamy okresów zaliczanych do emerytury można skorzystać z przeliczenia u konsultanta w ZUS, albo skorzystac z kalkulatora emerytalnego.

Więcej informacji znajdziesz na – https://zycieseniora.com/ekspert-radzi/okres-ochronny-przed-emerytura/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here