W ostatnich latach znacznie wzrosła popularność stosowania aspartamu jako dodatku do żywności. Równie często konsumenci decydują się na zakup słodzików z aspartamem zamiast tradycyjnego cukru czy miodu. Jest to związane przede wszystkim z tym, że wciąż jesteśmy przyzwyczajeni do słodkiego smaku, ale z drugiej strony chcemy ograniczać kalorie.

Główną zaletą aspartamu jest to, że pozwala uzyskać słodki smak bez zwiększania kaloryczności posiłku. Bardzo często stosowany jest na samym początku odchudzania, gdy konsumentom zależy na ograniczeniu kalorii, ale nie chcą przy tym rezygnować ze słodkiego smaku, do którego są przyzwyczajeni.

Co to jest aspartam?

Omawiany chemiczny związek organiczny występuje w produktach spożywczych pod nazwą E951. Można go znaleźć w większości produktów, począwszy od napojów, poprzez słodycze i przekąski aż na gotowych daniach kończąc. Występuje także w produktach, których byśmy o to nie podejrzewali, czyli np. w chlebie.

Aspartam a rakotwórczość

Propagatorzy zdrowego stylu życia często głoszą, że aspartamu nie powinniśmy stosować, bo jest rakotwórczy lub ogólnie szkodliwy. Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że do tej pory nikt nie udowodnił, że działa kancerogennie. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że każdy produkt dodawany do żywności najpierw zostaje dokładnie przebadany, więc nie powinniśmy się obawiać, jeśli znajdziemy go w składzie danego posiłku. Przyjęto również, że dawka 40mg aspartamu na kilogram masy ciała jest całkowicie bezpieczna.

Aspartan a odchudzanie

Aspartam jest substancją, która bardzo często pojawia się w produktach spożywczych przeznaczonych dla osób odchudzających się, które w porównaniu do innych podobnych produktów mają znacznie obniżoną kaloryczność. Jednak najczęściej kupowany jest w formie słodzika, którego dodaje się do kawy, herbaty, domowych deserów czy ciast. Należy pamiętać, że aspartam jest 200 krotnie bardziej słodki od cukru, więc należy stosować go zaledwie odrobinę, aby uzyskać dobry smak.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here