Co powinien zrobić mężczyzna, który zauważył u siebie problemy z erekcją? Przede wszystkim musi przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia. Czasami zamiast słynnej Viagry, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i zrezygnować z używek tj. alkoholu i papierosów. Jak się okazuje, nawet „zwykłe” witaminy mają niebagatelny wpływ na libido, osiągnięcie i utrzymanie wzwodu, czyli na szeroko pojętą sprawność seksualną. A oto najważniejsze witaminy na potencję, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie mężczyzny.

Witaminy na potencję z grupy B – niezbędne do zachowania prawidłowej erekcji

girl-2206248_1280Witaminy z grupy B kojarzymy z pozytywnym oddziaływaniem na układ nerwowy, jednak ich funkcjonalność jest znacznie szersza. Jedną z licznych właściwości tiaminy (wit.B1) jest mobilizowanie układu rozrodczego do produkcji hormonów płciowych. Długotrwały brak witaminy B1 w diecie może doprowadzić do upośledzenia pracy jąder, a nawet bezpłodności! Z kolei ryboflawina (wit.B2) odpowiada za sprawność przekazywania impulsów nerwowych, a jak wiadomo, to właśnie stymulacja nerwowa warunkuje prawidłowy wzwód. Kolejna z grupy witamin B – niacyna (wit. B3), rozszerza i wzmacnia naczynia krwionośne, tym samym powodując zwiększony przepływ krwi do naczyń. Jeśli zatem przyczyną problemów z potencją jest słabe ukrwienie prącia, niacyna może pomóc w przywróceniu prawidłowej erekcji.

Niedobór witaminy D a potencja

Według badań aż 90-95% Polaków zmaga się z niedoborem tej ważnej witaminy. Osłabione kości, podatność na złamania, słabe mięśnie – to nie jedyne skutki braku witaminy D w organizmie. Zaliczyć do nich można także zwiększone ryzyko impotencji, spadek produkcji testosteronu i stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki. Te ostatnie wyrządzają organizmowi liczne szkody, np. obniżają stężenie tlenku azotu – związku, który ma kluczowy udział w powstawaniu i utrzymaniu wzwodu.  Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty, a jakiekolwiek zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu powodują silne dysfunkcje seksualne.

Inne witaminy na potencję – antyoksydanty

Najważniejsze witaminy na potencję to także antyoksydanty, czyli witaminy E, A i C. Poprzez neutralizowanie wolnych rodników przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia i zapobiegają uszkodzeniom komórek. Przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układów i pomagają zachować dobre zdrowie, w tym sprawność seksualną. Ponadto witamina E poprawia krążenie i stymuluje produkcję hormonów (również płciowych), dba zarówno o erekcję, jak i jakość nasienia. Natomiast brak witaminy C w diecie przyczynia się do uszkodzenia DNA plemników, co negatywnie wpływa na zdolność do zapłodnienia. Witamina A, oprócz działania antyoksydacyjnego, pobudza syntezę hormonów płciowych i wzmacnia plemniki, dlatego jej niedobory zwiększają ryzyko zaburzeń potencji i bezpłodności.

Choć witaminy na potencję nie zadziałają jak Viagra, z pewnością mogą pomóc w zachowaniu sprawności seksualnej, a także przeciwdziałać niepłodności.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here