Świadomość społeczna na temat znaczenia poszczególnych witamin i minerałów dla zdrowia wydaje się nieduża i dlatego wiele osób może wymagać dodatkowej suplementacji diety. Dotyczy to również wapnia. Pewnie każdy wie, że pierwiastek ten ma duże znaczenie dla organizmu, ale zwykle wskazuje się tylko na jego rolę w budowaniu kości. Tymczasem jest to tylko jedna z wielu jego funkcji.
Co jeszcze robi wapń?
Jest potrzebny do utrzymania zdrowych mięśni, przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych, bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek.
Gdzie go szukać?
Pełnienie tylu ról powoduje, że wapń potrzebny jest organizmowi w dużych ilościach. Wg IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia) młodzież i dorośli powinni przyjmować 1200 -1300 mg wapnia / dzień. Wg WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) kobiety w okresie menopauzalnym oraz osoby >60 lat powinny przyjmować 1500 mg wapnia / dzień.
Pokrycie zapotrzebowania na wapń za pomocą diety nie zawsze jest łatwe. Co prawda wapń można znaleźć w dość dużej ilości produktów, takich jak wszelkie przetwory mleczne, warzywa strączkowe czy zielonolistne, ryby.
1200 mg wapnia to:
- 4 szklanki mleka
- 4,5 szklanki kefiru / maślanki
- 1,2 kg twarogu
- 2 kg brukselki
- 360 g sardynek w oleju
- prawie 1 kg nasion słonecznika.
W przypadku, gdy nasza dieta nie zawiera wystarczającej ilości produktów bogatych w wapń, dobrze jest zastosować zawierający go suplement diety. Rozwiązanie to jest niezbędne zwłaszcza dla osób, które dostarczają sobie mało wapnia z dietą, bo na przykład nie lubią mleka i jego przetworów czy stosują źle zbilansowaną dietę wegańską. Jest to także bardzo istotne w przypadku osób, które szczególnie potrzebują wapnia, a więc kobiet w ciąży i w okresie laktacji, kobiet po 50. roku życia, a także osób powyżej 60 lat.
Więcej dowiesz się na: https://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/spozycie-wapnia/przyczyny-niskiego-poziomu-wapnia-w-organizmie/