Urazy kolana to przykra przypadłość, która może dotknąć każdego. Najczęściej spotyka jednak osoby aktywne fizycznie w wyniku nagłego wypadku lub przeciążenia stawu. W przypadku jakiegokolwiek bólu, czy dyskomfortu w okolicach kolana – należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Brak interwencji na czas, może spowodować bowiem bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Często ortopedia to jedyne wyjście z sytuacji.

Kiedy najczęściej dochodzi do urazów kolana?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej urazy kolana mają najczęściej miejsce podczas uprawiania sportu np. uprawiając kontaktowe dyscypliny sportowe, podczas biegania, czy jeżdżenia na nartach. Do przeciążeń stawu kolanowego dochodzi również bardzo często podczas uprawiania sportów siłowych, szczególnie gdy ćwiczenia wykonuje się w sposób niepoprawny.

Kontuzji można nabawić się jednak w każdej sytuacji, pomimo iż staw ten cechuje się dużą wytrzymałością.

Jak postępować w przypadku urazu kolana?

Nie wszystkie urazy kolana wymagają niezwłocznej interwencji lekarza. Gdy podejrzewamy, że jest to niewielkie stłuczenie lub mikrouraz, które nie uniemożliwiają chodzenia, może wystarczyć samo schłodzenie stawu np. mrożonką z lodówki lub sprejem chłodzącym. Następnie warto smarować kolano maścią o działaniu przeciwzapalnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nieustawania dolegliwości przez 2-3 dni trzeba udać się do poradni ortopedycznej.

Kiedy należy niezwłocznie zgłosić się na ortopedię?

Objawy wymagające natychmiastowej wizyty u ortopedy to: brak możliwości wyprostowania nogi, uczucie niestabilności w kolanie, silny ból i duży obrzęk. Do lekarza należy zgłosić się również, gdy podczas urazu poczuliśmy trzask w stawie. Poradnia ortopedyczna to miejsce, do którego należy się udać w przypadku poważnych kontuzji. Zwlekanie z wizytą, a co gorsza obciążanie kolana, może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Najczęstsze urazy kolan

Staw kolanowy to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie ludzkim. Składa się z licznych wiązadeł, powierzchni stawowych, łąkotek oraz kaletek. Odpowiada za utrzymywanie stabilnej postawy ciała, a także pełni rolę swoistego “amortyzatora”.

Z racji skomplikowana tego stawu, można wyróżnić wiele urazów o różnej charakterystyce. Najczęstsze z nich to:

  • Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – objawem tego urazu jest ból po wewnętrznej stronie kolana, który nasila się przy kucaniu. Nieleczony powoduje wtórne uszkodzenia chrząstki stawowej, Może również objawiać się brakiem możliwości wyprostowania kolana z powodu oderwanego fragmentu.
  • Zwichnięcie rzepki – objawia się “przeskoczeniem” w bok rzepki. Często samoistnie wraca na miejsce, jednak zdarza się, że wymaga nastawienia. W przypadku zwichnięcia rzepki należy niezwłocznie udać się na pogotowie ratunkowe.
  • Zespół bólu rzepkowo-udowego – ból spowodowany najczęściej zaburzeniem bilansu mięśniowego mięśnia czworogłowego lub pośladkowego średniego. Nasila się szczególnie w czasie regeneracji po cięższych treningach. Zdarza się, że dolegliwości towarzyszy uczucie mrowienia i “chłodnego kolana”.

Urazy kolan u dzieci

Nigdy nie należy bagatelizować narzekań ze strony najmłodszych na bóle w obrębie stawu kolanowego. W przypadku dzieci idealnym rozwiązaniem będzie ortopeda dziecięcy w Warszawie. Wizyta u specjalisty w oparciu o zdjęcie RTG lub USG to fundament odpowiedniej diagnozy lekarskiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here