Okres redukcyjny, w którym tracisz nadmiar kilogramów i tłuszczu, a budujesz suchą masę mięśniową, wymaga zupełnie odmiennej suplementacji niż okres budowania masy. Przede wszystkim potrzebujesz odżywek o działaniu antykatabolicznym, czyli zapobiegającym rozpadowi mięśni wskutek wyczerpującego treningu. Z racji diety ograniczającej kalorie, musisz dostarczyć organizmowi łatwo przyswajalne białko i aminokwasy, które są podstawowym budulcem mięśni. Jeśli schodzenie z wagi idzie wyjątkowo opornie, przydadzą się spalacze tłuszczu. Oczywiście suplementy na rzeźbę nie wystarczą do zbudowania perfekcyjnego kaloryfera. Połączenie odpowiednio skomponowanej diety i treningu powinno zapewnić ujemny bilans energetyczny, a w rezultacie przybliżyć Cię do uzyskania imponującej sylwetki.

Suplementy na rzeźbę – białko to podstawa

pexels-photo-700446Na redukcji Twój organizm powinien czerpać 50% energii z węglowodanów, 25% energii z białek i 25% energii z tłuszczów. Niestety, zwykłe posiłki mogą nie pokryć dziennego zapotrzebowania na białko, a ponadto zawierają dodatkowe tłuszcze i węglowodany, z którymi nie należy przesadzać. Tu pomocne są odżywki białkowe, które zawierają łatwo przyswajalne, wyizolowane białko kazeinowe lub serwatkowe. Białko kazeinowe wolniej się wchłania i w rezultacie zapewnia energię na dłużej, zaś białko serwatkowe ulega szybkiemu strawieniu, przez co organizm dostaje „zastrzyk” aminokwasów. Suplementy białkowe mogą mieć postać izolatu, charakteryzującego się wysoką zawartością czystego białka przy niskim stężeniu węglowodanów i tłuszczów (max 3%). Jeśli oczekujesz spektakularnych efektów redukcji, a przy tym nie liczysz się z kosztami, może sięgnąć po droższy hydrolizat. To białko w formie wstępnie przetrawionej, dzięki czemu bardzo łatwo się wchłania i szybko ulega trawieniu.

Odżywki BCAA i glutamina na katabolizm

Suplementy na rzeźbę muszą także chronić mięśnie przed rozpadem, co ma miejsce podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dieta redukcyjna połączona z regularnym treningiem (minimum 3 razy w tygodniu po 60 minut) nieuchronnie prowadzi do utraty wagi, w tym również do zmniejszenia masy mięśni. Aby temu zapobiec, stosuj aminokwasy rozgałęzione BCAA i glutaminę. To typowe suplementy o działaniu katabolicznym, które należy stosować zarówno przed, jak i po treningu.

Suplementy przyspieszające spalanie tłuszczu

Tak zwane fat burnery to skuteczne środki wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej i zapobiegające jej odkładaniu. Ich działanie polega na zwiększeniu produkcji ciepła, co w rezultacie podkręca przemianę materii i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. W czasie ich stosowania ciało mocniej się poci, wskutek czego tracisz nadmiar wody. Suplementy na rzeźbę o działaniu termogennym zwykle zawierają ekstrakty roślinne z guarany, grejpfruta, zielonej kawy, zielonej herbaty, ostrokrzewu paragwajskiego i gorzkiej pomarańczy. Czasami są wzbogacone o L-karnitynę – aminokwas, który wspomaga regenerację i zwiększa wykorzystanie tłuszczu jako energii dla mięśni.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here