Skleroterapia to coraz popularniejsza metoda na pozbycie się żylaków i popękanych naczynek krwionośnych na nogach czy rękach. Umożliwia zamknięcie naczynek odpowiedzialnych za powstawanie żylaków i pajączków. Zabieg ten wykonuje się w momencie, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia laserowego.
Skleroterapia w praktyce
Skleroterapia to zabieg, który polega na wstrzyknięciu pod skórę specjalnych substancji leczniczych, które powodują ściągnięcie i zbielenie naczyń, a w efekcie końcowym ich zamknięcie. Metoda ta oceniana jest jako mało bolesna, chociaż niektóre osoby w czasie nakłuwania mogą odczuwać pewien niewielki dyskomfort. Najlepsze efekty daje seria kilku (2-5) zabiegów, ale dokładną ich liczbę powinien ustalić lekarz w czasie konsultacji lekarskiej.
Skleroterapia rzadko powoduje skutki uboczne. Na ogół są to tylko drobne strupki, blizny lub przebarwienia na skórze. Bezpośrednio po zabiegu trzeba nosić specjalne pończochy uciskowe lub bandaże oraz przyjmować odpowiednie leki, których celem jest przyspieszenie procesu gojenia się ran.
Kiedy warto wykonać skleroterapię?
Skleroterapia sprawdza się w przypadku pajączków, a więc teleangiektazji czy niewielkich żylaków. Zabieg ten wykonuje się u pacjentów niezależnie od ich wieku. Większego znaczenia nie ma również przyczyna powstania żylaków. Mogą to być pozostałości po ciąży, a także żylaki powstałe w czasie operacji. Zabieg tego rodzaju najlepiej jest wykonać jesienią lub zimą. Zaraz po skleroterapii nie należy bowiem wystawiać miejsca, w którym znajdowały się żylaki bądź pajączki na bezpośrednie działanie promieniowania ultrafioletowego. Przez jakiś czas zaleca się też noszenie pończoch uciskowych, co latem może być kłopotliwe.
Przygotowanie do zabiegu
O skierowaniu pacjenta na skleroterapię powinien zadecydować chirurg naczyniowy. W tym celu dokonuje on zazwyczaj badania USG metodą Dopplera. Samo przygotowanie do zabiegu nie jest zbyt skomplikowane. Nie wolno jedynie sięgać po kremy i maści w miejscach, w których skleroterapia ma zostać przeprowadzona. Wówczas powstać bowiem mogą zaczerwienienia, które utrudniają obserwację żył i naczyń krwionośnych. Na około 2 tygodnie przed zabiegiem warto natomiast przyjmować rutinoscorbin, który wzmacnia naczynia i zmniejsza niewielkie i tak ryzyko powstania przebarwień.