Choroba stawów może skutecznie wyłączyć Cię z aktywnego życia. Już nie tylko poranny jogging czy solidny trening na siłowni, ale nawet wchodzenie po schodach może powodować trudny do zniesienia ból. Uszkodzenia chrząstki stawowej i ubytki w mazi stawowej są praktycznie niemożliwe do odbudowania, dlatego leczenie stawów polega na łagodzeniu objawów i spowalnianiu rozwoju choroby. Dobre rezultaty dają leki zawierające kwas hialuronowy, glukozaminę, kolagen i chodroitynę. Jednak w zmniejszaniu bólu stawów pomocna jest również fitoterapia. Jakie zioła na stawy możemy Ci polecić?

Arnika górska na stan zapalny stawów i na kontuzje

cup-leaf-spring-leavesArnika górska to najpopularniejsza roślina stosowana w chorobach reumatycznych. Kwiaty tej górskiej rośliny słyną z unikatowego składu, oprócz fitosteroli i flawonoidów, zawierają także laktony seskwiterpenowe (helenalina), triterpeny, karotenoidy i kwasy organicznie. Z uwagi na silne właściwości przeciwzapalne i zdolność do pobudzania krążenia, maść lub nalewka z arniki skutecznie zmniejszają obrzęki stawów. Po preparaty z arniką warto sięgnąć także w przypadku mechanicznego urazu stawów spowodowanego zwichnięciem, skręceniem czy stłuczeniem. Oprócz działania przeciwzapalnego, ziele zmniejsza ból i rozgrzewa, dzięki czemu w sposób kompleksowy przynosi ulgę przy zwyrodnieniu stawów i stanach reumatycznych.

Gorczyca biała – ziele „promieniujące” zdrowiem

W medycynie ludowej gorczyca biała zyskała sławę jako ziele „promieniujące”. Wystarczy przyłożyć woreczek wypełniony nasionami gorczycy do bolącego miejsca (np. kolana), by dobroczynne związki (synapina i synalbina) zadziałały wprost na źródło dolegliwości. Podobnie jak inne zioła na stawy, gorczyca biała działa przeciwbólowo i rozgrzewająco, jednak jej zastosowanie jest znacznie bardziej rozpowszechnione. W sklepach z artykułami medycznymi znajdziesz mnóstwo wyrobów z gorczycą, m.in. poduszki, rękawice, nakolanniki, materace, opaski, maty, siedziska i kapoki.

Inne zioła na stawy – wiązówka błotna i wierzba biała

basil-herbs-green-mediterranean-40720Jeśli bóle stawów mają podłoże zapalne albo lekarz zdiagnozował u Ciebie RZS, możesz wspomagać leczenie poprzez picie naparów z wiązówki błotnej. Przygotowanie leczniczego napoju jest bardzo proste – 1 łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzątku, po 20 minutach odcedź i pij 2 razy dziennie po pół szklanki. Za działanie przeciwreumatyczne wiązówki błotnej odpowiadają m.in. olejki eteryczne, flawonoidy oraz spireina i salicyna (glikozydy fenolowe).

W leczeniu stanów zapalnych stawów, w tym reumatyzmu, warto sięgnąć także po korę wierzby białej. Dzięki zawartości kwasów organicznych, flawonoidów i salicyny kora tego pospolitego drzewa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. W medycynie ludowej znalazła powszechne zastosowanie jako ziele na reumatyzm, środek na gorączkę i ból głowy, a także naturalny lek na miażdżycę. Dziś korę wierzby zastąpił kwas acetylosalicylowy, ale wciąż możesz samodzielnie przygotować leczniczy napar, który złagodzi bóle stawów o podłożu zapalnym.

Dowiedz się także co jest dobre na stawy i co warto używać, aby je odpowiednio wzmocnić.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here