Każdy kto regularnie trenuje marzy o pięknej, wyrzeźbionej sylwetce. Jeżeli nie należysz do szczególnie cierpliwych ludzi, a efekty po kilku miesiącach nie są dość widoczne, zaczynasz szukać sposobu na „podkręcenie” efektów. W ten sposób łatwo trafić na temat odżywek na rzeźbę. Czy faktycznie warto ich używać? Kiedy będą najbardziej przydatne?

Kto powinien sięgnąć po suplementy?

workout-2928389_960_720Mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że odżywki na rzeźbę faktycznie mogą skutecznie pomóc w szybszym osiągnięciu pożądanych rezultatów. Co więcej, suplementy są dość bezpieczną metodą, a korzystając z nich nadal możesz śmiało mówić, że osiągnąłeś efekty w sposób naturalny. Zła wiadomość jest natomiast taka, że suplementacja nie jest cudownym środkiem, który pozwala na wyrzeźbienie ciała w ciągu miesiąca. Efekty będą szybciej widoczne, ale zmiany nie są radykalne.

Podstawą treningu powinien być zawsze dobry plan ćwiczeń oraz dieta. Wszelkie odżywki należy traktować jako dodatek, a nie jeden z głównych filarów treningu. Pamiętaj też o doborze odpowiednich ćwiczeń. Znakomicie sprawdzają się sesje z wolnymi ciężarami, przysiady i ćwiczenia dużych grup mięśni, które pobudzają produkcję hormonu wzrostu. To Twoja „naturalna odżywka”, która pozwala na sprawne budowanie masy.

Jakie odżywki na rzeźbę wybrać?

Jeżeli zdecydujesz się sięgnąć po odżywki na rzeźbę, do wyboru masz następujące typy preparatów:

  • białko na rzeźbę
  • spalacze tłuszczu
  • glutamina
  • aminokwasy
  • zdrowe tłuszcze

 

Białka na rzeźbę są przydatne dla osób, które starają się zbudować perfekcyjną sylwetkę, gdyż dostarczają organizmowi izolowane białka – sięgnąć możesz po izolat białka serwatkowego albo białko kazeinowe. Dlaczego taka odżywka na rzeźbę ma sens? Ponieważ pozwala na Ci uzyskanie odpowiednich proporcji makroskładników w posiłku. Około 25% Twojego pożywienia powinny stanowić właśnie białka. Uzyskanie takiej ilości wraz z pokarmem bywa trudne.

Spalacze tłuszczu działają termogenicznie i pobudzająco. Odżywki na rzeźbę tego rodzaju to np. Lipo Killer i wszelkie fat burnery. Podkręcają metabolizm i doskonale wspierają budowanie mięśni z jednoczesną utratą tkanki tłuszczowej. Z kolei glutamina najlepiej w połączeniu z aminokwasami BCAA działa antykatabolicznie – usprawnia regenerację oraz przyspiesza wzrost samej masy mięśniowej.

A co ze zdrowymi tłuszczami? Tego rodzaju produkty zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli omega-3, 6 oraz 9. Możesz kupić odżywki tego rodzaju lub sięgnąć po nierafinowane oleje roślinne, np. olej kokosowy, rydzowy czy lniany.

Odżywki przed treningiem

Oprócz suplementów na rzeźbę, warto też pomyśleć o odżywkach przed treningiem. Są to preparaty, które stymulują organizm do bardziej wydajnej pracy. Sprawiają, że masz więcej energii i po prostu chce Ci się działać. Wiele osób sięga po środki oparte na kofeinie lub po samą kofeinę w tabletkach. Oprócz pobudzania, środki tego rodzaju przyspieszają spalanie tłuszczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here