fosforany spożywcze w jedzeniu
fot. pexels.com

W żywności znajduje się wiele składników, które odpowiadają za różne jej właściwości. Chcąc wiedzieć więcej na ten temat czytamy skład produktów i poszukujemy rzetelnych informacji na temat tego, co zostało użyte do ich produkcji. Jednym z takich składników, które znajdziemy w wielu produktach spożywczych, są fosforany. Jaką pełnią rolę?

Zobacz też: http://radiobc.pl/sprawdzamy-dodatki-do-zywnosci-jaka-role-pelnia-fosforany-spozywcze/

Czym są fosforany spożywcze?

To związki chemiczne, które są pochodną kwasu fosforowego. Można je znaleźć również w organizmie człowieka, gdzie pojawiają się naturalnie i mają również swoje ważne funkcje. Wykorzystuje się je również w przemyśle spożywczym, a dodawane są do żywności pod postacią różnego rodzaju soli. W skrócie opisuje się je jako E 338, E 339, E 340, E 341, E 343, E 450, E451, E 452.

Stosuje się je w formie stabilizatorów, emulgatorów, regulatorów kwasowości oraz przeciwutleniaczy.

Jaką rolę pełnią fosforany spożywcze?

W żywności pojawiają się głównie dlatego, że przedłużają jej termin przydatności do spożycia, ale również dlatego, że wiążą wodę podczas obróbki termicznej, co powoduje, że waga końcowa produktu, jest większa.

Poprzez dodanie fosforanów spożywczych do żywności ogranicza się również rozwój niektórych drobnoustrojów, a także redukuje proces utleniania tłuszczy i barwników. Fosforany również wykazują działanie emulgujące i dyspergujące.

Gdzie można je znaleźć?

Fosforany spożywcze znajdziemy w produktach mięsnych, ze względu na to, że dzięki ich dodatkowi różnego rodzaju kiełbasy i szynki, stają się kruche oraz soczyste, a także nabierają różowego koloru. Poza mięsem, znajdziemy je również w ciastach i pieczywie, serach topionych, galaretkach, dżemach, proszkach mlecznych, do pieczenia, zabielania kawy, płatkach zbożowych, lodach, deserach w proszku, napojach rodzaju cola oraz w mleku zagęszczonym.

Fosforany nie są uważane za szkodliwe, a ich normy dodawania do żywności są bacznie regulowane przez przepisy UE.

Przeczytaj też: https://tytuurzadzisz.pl/caloroczne-domy-zrobione-z-drewna/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here