designed by Asierromero - Freepik.com

fot. designed by Asierromero – Freepik.com

Diastema to wada, która przez wielu uważana jest za seksowną. Wiele gwiazd Hollywood charakteryzuje się tą wadą i nie czują one potrzeby, aby w jakikolwiek sposób ją korygować, ponieważ jest elementem wyróżniającym ich spośród innych osób, stanowiącą cechę bardzo indywidualną. Nie każda wada wymaga pomocy ze strony ortodonty, jednak niektóre jej rodzaje wymagają pomocy fachowca.

Jak można scharakteryzować diastemę?

Mimo tego, że nie każda forma diastemy wymaga korekty, to warto wybrać się do specjalisty, który posiada fachowy asortyment stomatologiczny oraz jest wykwalifikowanym stomatologiem, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie udzielić profesjonalnej pomocy.

Diastema prawdziwa, która spowodowana jest przerostem lub bardzo niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej, wymaga pomocy fachowca. Zwykle potrzebne jest wykonanie zabiegu podcięcia wędzidełka, a następnie założenia aparatu ortodontycznego, który pomoże skorygować wadę i przywrócić prawidłowe rozłożenie zębów w jamie ustnej. W przypadku tego konkretnego rodzaju diastemy, przeprowadzenie leczenia jest koniecznością, a nie jedną z opcji do wybory dla pacjenta.

Diastema fizjologiczna pojawia się u dzieci w wieku, w którym dokonuję się zamiana zębów mlecznych na zęby stałe. Wada ta zwykle w tym wypadku ustępuje samoistnie, najczęściej w momencie, kiedy pojawia się komplet zębów stałych, czyli w okolicach 12-14 roku życia. Jeśli przerwa nie zniknie samoistnie, konieczny będzie zabieg. Przerwa powstała w wyniku tego rodzaju wady jest dosyć szeroka, jednak nie należy się nią martwić zawczasu.

Diastema rzekoma, która spowodowana jest brakiem siekaczy lub ich niewielkim rozmiarem albo nadliczbową ilością zębów. Niestety tę wadę należy skorygować, najczęściej poprzez wszczepienie implantów i zlikwidowanie przerwy.

W przypadku, kiedy diastema nie powoduje żadnych poważnych wad zgryzu ani nie wpływa negatywnie na resztę zębów, nie ma konieczności jej leczenia. Może zostać uznana za cechę indywidualną danego człowieka i nie wymaga wizyty u ortodonty, który posiadając materiały dla stomatologów może ją zniwelować i całkowicie wyleczyć.

Jedną z popularniejszych metod walki z diastemą jest założenie aparatu ortodontycznego, który jest w stanie całkowicie zniwelować przerwę między zębami, jednak to jest to długoterminowe działania i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czasem koniecznie jest jest wykonanie dodatkowych zabiegów, jednak o tym poinformuje lekarz stomatolog. Założenie aparatu ortodontycznego sugerowane jest zwykle osobom, u których diastema powoduje dodatkowe problemy z wadami zgryzu, w przypadku korekty uśmiechu tylko i włącznie w celach estetycznych , zalecane jest założenie licówek. Zabieg ten polega na nałożeniu na swoje zęby specjalnych płytek, które są odpowiednio mocowane. Założenie licówek jest zabiegiem nieodwracalnym, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinniśmy się nad nim zastanowić.

W tym decyzja powinna zostać podjęta indywidualnie i według własnych potrzeb. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here