Czystek - cudowne ziele na wszystko?

Czystek (Cistus incanus), inaczej czystek szary lub siwy to tylko jeden z licznych gatunków roślin należących do rodziny roślin czystkowatych (Cistaceae). Są to krzewy o białoróżowych, drobnych kwiatach, rosnące dziko w południowej Europie, w krajach Basenu Morza Śródziemnego. Istnieje wiele innych odmian czystka, a mianowicie: czystek lawendowy, kreteński, ladanowy, szałwiolistny i purpurowy. To jednak Cistus incanus zyskał popularność jako cudowne ziele na wszystko. Z jego liści sporządza się leczniczy napar, który stosowany jest w naturalnej medycynie od lat.

Silny antyoksydant

Czystek zawiera w swoim składzie polifenole roślinne, które są silnymi przeciwutleniaczami. Oznacza to, że wychwytują one nadmiar wolnych rodników tlenowych krążących w ustroju, zapobiegając tym samym stanom zapalnym, które nieleczone mogą rozwinąć się w groźne nowotwory oraz być przyczyną wielu innych chorób. Polifenole znane są również ze swojego zbawiennego wpływu na układ krwionośny. Hamują bowiem powstawanie złego cholesterolu LDL, który odkłada się w naczyniach krwionośnych, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. W ten sposób czystek zapobiega miażdżycy i jej możliwym konsekwencjom w postaci zawału i chorób serca, czy udaru mózgu. Polifenole roślinne zawarte w liściach czystka wspomagają ponadto działanie układu immunologicznego, ponieważ wykazują właściwości bakteriobójcze i antygrzybicze. Dzięki temu organizm lepiej radzi sobie z różnego rodzaju infekcjami i zakażeniami spowodowanymi przez liczne drobnoustroje chorobotwórcze. Czystek znany jest także ze swoich cech antyalergicznych, hamuje bowiem wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję uczuleniową. Herbata z czystka może służyć również jako płukanka do ust. Polifenole w niej zawarte znacznie redukują odkładanie się bakteryjnego biofilmu na zębach, który jest bezpośrednią przyczyną namnażania się bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Warto więc skorzystać z tych wyjątkowych właściwości ochronnych i przeciwpróchniczych czystka. Napar może zostać wykorzystany także do przemywania skóry, pomoże złagodzić ewentualne stany zapalne, owrzodzenia i zakażenia. A wszystko to dzięki obecności silnych przeciwutleniaczy.

Pomocny w odchudzaniu i przy boleriozie ?

Czystkowi przypisuje się rzekome działanie odchudzające. Liczne badania nie potwierdzają jednak tej hipotezy. Zioło co prawda przyspiesza naturalną przemianę materii, nie jest to jednak specyfik dedykowany osobom zmagającym się z nadwagą. Do jednych z najpopularniejszych opinii na temat czystka należą także jego rzekome zdolności do zwalczania bakterii Borrelia burgdorferi, przenoszonej m.in. przez kleszcze i powodującej groźną, podstępną chorobę – boleriozę. Jak do tej pory działanie to potwierdza tylko jedno badanie naukowe, wykonane w Niemczech. Dotyczy ono lotnego olejku eterycznego, zawartego w czystku.

Dodatkowe korzyści

Czystek suszony jest ziołem polecanym cukrzykom. Substancje zawarte w czystku laurolistnym wykazują bowiem działanie hipoglikemiczne. Hamują wydzielanie alfaglukozydazy i alfaamylazy, które odpowiedzialne są za trawienie polisacharydów. Czystek wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czystek szary z kolei będzie pomocny w leczeniu biegunki, kaszlu, kataru, czy bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie suplement uzupełniający dietę w cenne substancje czynne biologicznie. Brak jest jednoznacznych, potwierdzonych dowodów na tak wszechstronne działanie czystka. Nie mniej jednak zawartość polifenoli roślinnych, będących silnymi antyoksydantami z pewnością wpłynie bardzo korzystnie na zdrowie.

Sklep internetowy Słodkie Zdrowie oferuje czystek suszony, pochodzący od sprawdzonych dostawców. Są to starannie wyselekcjonowane liście czystka rosnącego w krajach Morza Śródziemnego. Produkty dostępne są w wygodnych opakowaniach, o różnych gramaturach. Można je zakupić online na stronie: https://slodkie-zdrowie.pl/pl/15-czystek-suszony

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here