Katar bywa uciążliwy dla wszystkich – zwłaszcza dla niemowlaków, które same nie są w stanie z nim sobie poradzić. Metody farmakologiczne w tej kwestii są mocno ograniczone, zaś sposoby domowe – ryzykowne. Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli skutecznie zaradzić tytułowemu schorzeniu w przypadku niemowlaków?
Czy domowe sposoby są skuteczne?
Katar u noworodka jest uciążliwy ze względu na utrudnione oddychanie. Warto w tej sytuacji wprowadzić kilka zmian w jego otoczeniu. Efektywnym rozwiązaniem jest wymiana poduszki na nieco wyższą. Główka niemowlaka ułożona nieco wyżej od reszty ciała pozwoli na swobodniejszy oddech. Ponadto warto zadbać o powietrze, którym oddycha nasza pociecha. Odpowiedni poziom wilgotności sprawi, że oddychać będzie się łatwiej, dlatego dobrym rozwiązaniem jest urządzenie nawilżające – jeśli nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w tego rodzaju urządzenie, wówczas można położyć mokry ręcznik na kaloryferze, bądź karafkę z zimną wodą obok łóżeczka. Warto pamiętać także o uchylonym oknie – cyrkulacja powietrza jest w tej kwestii wskazana.
Bezpieczne metody farmakologiczne
Zanim skonsultujemy się z pediatrą warto wybrać się wcześniej do apteki i zaopatrzyć w wodę morską do nosa w aerozolu. Doskonałym wyborem jest produkt renomowanej marki Disnemar, który został wykreowany z myślą o naszych najmłodszych. Katar u niemowlaka może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja – jeśli wymienione metody nie przynoszą oczekiwanych skutków, wówczas pozostaje nam wizyta u specjalisty.
Wizyta u pediatry
Jest to ostateczność – krok radykalny, który w większości przypadków kończy się wdrożeniem środków farmakologicznych. Po rozpoznaniu, diagnozie oraz doborze odpowiedniej metody leczenia infekcja nie doprowadzi do innych schorzeń. Leczenie w większości przypadków trwa od kilku do kilkunastu dni.