Nikogo nie trzeba chyba dziś przekonywać, że zdrowa dieta jest ważna. To co jemy wpływa na stan całego organizmu – zdrowe jedzenie oznacza m.in. mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, nerwowego czy kostnego. Skład posiłków ma też duży wpływ na samopoczucie.

Wszyscy wiemy, że powinniśmy dbać o jadłospis, ale zwykle nie wiemy od czego zacząć lub po prostu nie chce nam się zmieniać nawyków. Co więc możesz zrobić, żeby przejść na zdrową dietę? I to już od jutra?

Zdrowe odżywianie – przede wszystkim warzywa

pexels-photo-236795Dieta jest zdrowa wtedy, gdy dostarcza organizmowi komplet niezbędnych mikro- i makroelementów. Potrzebujemy witamin i minerałów, kwasów tłuszczowych (zarówno nasyconych, jak i nienasyconych) i pełnowartościowego białka czy węglowodanów. Problem polega na tym, że niektóre składniki można dostarczyć bardzo łatwo, a innych jest w menu przeciętnego Polaka zdecydowanie za mało. Dobrym przykładem są kwasy tłuszczowe – te nasycone występują w nadmiarze, a nienasycone pojawiają się stosunkowo rzadko (zwłaszcza omega-3).

A więc co robić, aby dieta była zdrowa i dostarczała wszystkich niezbędnych substancji? Dietetycy są zgodni – w pierwszej kolejności należy sięgnąć po warzywa. To właśnie one znajdują się u samej podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Jak wiele warzyw powinieneś jeść? Często mówi się nawet o 9 porcjach dziennie. Tak naprawdę powinny one towarzyszyć Ci w każdym posiłku. Ugotuj na parze brokuły do obiadu, przygotuj sałatkę warzywno-owocową do kolacji, zamiast batona możesz sięgnąć po marchewkę. Warzywa to bogate źródło witamin, fitozwiązków i błonnika.

Cenne są również owoce, ale w diecie to warzywa powinny dominować. Niemniej, jabłko, kiwi czy banan zawsze będą lepszym wyborem niż baton i zdecydowanie warto po nie sięgać.

Pij więcej wody

Zadziwiające jest to, jak wiele osób nie wykonuje podstawowego „obowiązku” względem swojego organizmu – mowa o piciu odpowiedniej ilości wody. Dorosły człowiek powinien dziennie przyswajać około 3-3,5 litra cieczy, wliczając w to wodę zawartą w jedzeniu oraz wszystko co popijasz do śniadania, obiadu czy kolacji. To oznacza, że zdrowa dieta wymaga wypicia dodatkowo około 1,5 litra wody dziennie – prosto z butelki, a nawet kranu („kranówka” nie szkodzi zdrowiu).

Mniej mięsa, cukru i soli…

pexels-photo-556832Ok, wcześniejsze zalecenia były dość proste do wdrożenia – teraz czas na coś trudniejszego, mianowicie redukcję niektórych składników diety. Po pierwsze, powinieneś ograniczyć spożycie cukru. I tak przyswajasz go wystarczająco wiele z każdym posiłkiem. Nawet jeśli nie zjesz dziennie ani jednej słodkiej przekąski, Twój organizm będzie miał cukru pod dostatkiem. To samo dotyczy soli – normy WHO są wprawdzie bardzo niskie (1 łyżeczka dziennie) i trudno im sprostać, ale jeśli chcesz, by zdrowia dieta stała się Twoją codziennością, staraj się solić jak najmniej.

Na koniec mięso. Dyskusja pomiędzy wegetarianami a mięsożercami trwa bez końca, ale pewne jest, że spożywanie dużych ilości mięsa (zwłaszcza czerwonego) może prowadzić do rozwoju miażdżycy, chorób układu krążenia czy wielu typów nowotworów. A więc mięsa nie musisz wykreślać z menu, ale pamiętaj, że karkówka na obiad i szynka na kanapki pięć dni w tygodniu to stanowczo za wiele.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here