Przyjazna stomatologia

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem uzębienia oraz żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Medycyna duży nacisk kładzie na zapobieganie chorobom zębów.

Ogromną rolę w profilaktyce ma dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Mycie i nitkowanie zębów, czyszczenie języka oraz używanie płynu do ust są podstawowymi zasadami właściwego dbania o zdrowy i piękny uśmiech. Dodatkowym elementem, którym zajmuje się lekarz dentysta, jest właściwy zgryz. Problemy z krzywymi zębami ma coraz mniej dzieci, dzieje się tak ponieważ w ludziach wzrasta świadomość, społeczeństwo jest bogatsze i nie oszczędza na zdrowiu i wyglądzie. Na to zjawisko mają wpływ również media, które edukują i wpajają właściwe nawyki. Rodzice coraz bardziej dbają o uzębienie swoich dzieci i regularnie odwiedzają gabinet stomatologiczny.

Lekarze twierdzą, że aby cieszyć się długo swoimi zębami, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, należy raz w roku odwiedzać stomatologa. Przychodnia dentystyczna może przyjmować wizyty refundowane przez kasę chorych, w ramach funduszu mamy zagwarantowane leczenie zachowawcze zębów w przypadku ich próchnicy, piaskowanie raz w roku oraz wyrwanie zepsutego i martwego zęba. Do tego wszystkiego otrzymujemy znieczulenie. Jeśli korzystamy z pieniędzy państwowych, plomby na naszych zębach nie są tak mocne, jak te, które zostaną nam założone, gdy zapłacimy z własnej kieszeni. W przypadku wizyt prywatnych dostajemy wypełnienie z gwarancją na parę lat, a znieczulenie jest lepszej jakości. Umawiając się na wizytę prywatną nie czekamy tak długo, jak na tę z NFZ. Jeśli mieszkamy w niedużym mieście lub na wsi to najbliższa przychodnia stomatologiczna może być od nas oddalona o parędziesiąt kilometrów, łatwiej jest wtedy znaleźć prywatnego dentystę, który przyjmuje w okolicy.

Jeszcze do niedawna stomatolog nie cieszył się dobrą sławą wśród dzieci. Ten wizerunek zaczęły zmieniać przyjazne gabinety dentystyczne, które przystosowane są do przyjmowania najmłodszych pacjentów. Dziecko za każdą wizytę dostaje małą nagrodę, nagradzanie sprawia, że wizyta u dentysty zaczyna kojarzyć się z czymś miłym, a nie z bólem i strachem. Wystrój takich gabinetów jest nieco odmienny, nie ma w nich zdjęć zębów z próchnicą albo ikon kości czaszki. Są przyjemne, bajkowe obrazki, które sprawiają, że dziecko uspokaja się i czuje się swobodniej.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here