Jedną z aktywności polecanych jako antidotum na otyłość jest trening siłowy. Ma on zbawienny wpływ na problemy z metabolizmem oraz starzenie się. Ćwiczenia siłowe poprawiają wydolność mięśni, siłę. Trening wpływa także na psychikę, pomaga zmienić postawę życiową na lepszą, uczy systematyczności, radzenia sobie ze stresem oraz zwiększa pewność siebie.
Pierwsze kroki
Zanim wybierzemy się na pierwsze zajęcia warto skonsultować się z lekarzem. Chodzi o to by wykluczyć te ćwiczenia, które mogą być dla nas niekorzystne. Kolejna rzecz to odpowiedni strój na trening. Powinien on być komfortowy i nie krępować ruchów. Pomocne mogą okazać się specjalne rękawiczki, które zabezpieczą dłonie prze powstawaniem odcisków i pomagają kontrolować ruchy nadgarstków. Na trening należy zabrać także artukuły jak wodę lub napój izotoniczny, gdyż podczas treningu siłowego tracimy dużo soli mineralnych i wody.
Etap pierwszy treningu
Trening siłowy rozpoczynamy od ćwiczenia całego ciała, by przygotować je do wysiłku. Rozgrzewka powinna zając około 15 minut i może to być jazda na rowerze, wioślarz, rozgrzanie stawów i ścięgien. Efekty zdrowotne są widoczne gdy trening jest wykonywany dwa razy w tygodniu, z co najmniej jednym dniem przerwy pomiędzy treningami. Jeden trening trwa ok. 20-60 minut i polega na przechodzeniu przez stacje. Stacja oznacza miejsce wykonywania danego ćwiczenia. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy po kolei, a odpoczywamy po przejściu całego obwodu.
Przechodzenie stacji
Cały obwód powinien być tak opracowany, by kolejne stacje angażowały inne grupy mięśni. Obciążenie powinno stanowić 30-50% maksymalnych możliwości danej osoby. Ćwiczenia można wykonywać na dwa sposoby: na czas lub na ilość powtórzeń. Na początek może to być jedno przejście wszystkich stacji, stopniowo zwiększane do 5 przejść.
W przypadku treningu siłowego zalecana jest dieta bogata w białko i węglowodany, która zapewnia energię organizmowi i dostarcza budulca dla mięśni. Bardzo ważnym elementem jest także sen. Powinien on trwać co najmniej 7 godzin, by zapewnić regenerację organizmu po treningu.