Dopalacze to bardzo niebezpieczne substancje, które niestety zyskały popularność głównie wśród młodych osób. Czym są dopalacze i jakie są ich rodzaje oraz skład? Jakie są skutki zażywania dopalaczy?
Czym są dopalacze?
„Mianem tym określa się grupę różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii” – wyjaśnia Michał Świerczek, pracownik terapie.net.pl.
Dopalacze są środkami odurzającymi. Można nabyć je w Internecie lub w specjalnych sklepach. Substancje te nie figurują na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Oznacza to, że składniki zawarte w dopalaczach są legalne, jednakże z całą pewnością są one bardzo szkodliwe. Często stanowią jednak kiepską alternatywę dla nielegalnych narkotyków. Niestety, przez swoją łatwą dostępność, dopalacze cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, która nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwe mogą okazać się zażywane przez nią substancje. Dopalacze często mają bardzo silne działanie, uzależniają i wywołują szereg skutków ubocznych.
Rodzaje dopalaczy
Dopalacze można podzielić na kilka grup. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Kadzidełka oraz susze roślinne, które spala się w fajkach lub skrętach, a ich działanie daje podobne efekty, jak opium i marihuana,
- „party pills” – kolorowe tabletki i proszki dostępne w foliowych torebkach produkowane z mieszanek substancji syntetycznych, które najczęściej poprawiają nastrój, dodają energii, likwidują senność i są sprzedawane głównie na imprezach młodzieżowych,
- Pigułki i kolorowe znaczki do lizania z jedną substancją aktywną.
Skutki zażywania dopalaczy
Dopalacze, to w zasadzie nic innego jak mieszanka trucizn. Skutki zażywania tych substancji są bardzo poważne. Mogą one uszkodzić praktycznie każdy narząd w organizmie. Dla niektórych osób nawet jednorazowe zażycie dopalaczy może skończyć się tragicznie. To, jak duże będą to uszkodzenia, zależy od rodzaju zażywanego środka, jego ilości oraz tego, jakie jest stężenie zawartych w nim toksycznych substancji. Często dopalacze są łączone z alkoholem lub innymi używkami, co może potęgować ich działanie i prowadzić do silnego zatrucia organizmu. Lista skutków zażywania narkotyków jest bardzo długa. Znajdują się na niej:
- zawroty i bóle głowy,
- bezsenność oraz znużenie,
- nudności oraz wymioty,
- biegunka,
- urojenia,
- nadmierne pocenie się,
- wysoka temperatura,
- bóle w klatce piersiowej,
- kołatanie serca i zaburzenia jego rytmu,
- problemy z koncentracją,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- stany lękowe,
- ataki szału,
- napady agresji,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia widzenia,
- brązowienie na skórze,
- śpiączka.
O tym, jakie skutki konkretnie wystąpią, decyduje rodzaj substancji oraz indywidualna wrażliwość danego organizmu. Tak samo jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych, zażywanie dopalaczy może doprowadzić do psychicznego i fizycznego uzależnienia.
Dopalacze – skład
W dopalaczach naturalnych często wykorzystywany jest wyciąg z szałwii wieszczej i kratomu, które wywołują halucynacje. W mieszankach pojawiają się także składniki muchomora plamistego lub czerwonego oraz wyciągi z powoju hawajskiego. Dopalacze syntetyczne zawierają BZN. Benzylopiperazyna to substancja działająca podobnie do amfetaminy. Powoduje przyśpieszenie tętna, odwodnienie organizmu oraz prowadzi do uzależnienia. Substancja ta uzależnia, zaburza rytm serca, powoduje skoki ciśnienia krwi i odwadnia organizm. Na rynku dostępne są także dopalacze z dodatkiem TFMPP. Substancje z JWH-018 powodują podobne działanie do haszyszu i marihuany. Z kolei mefedron działa, jak kokaina – powoduje bardzo szybki wzrost temperatury, co może doprowadzić do przegrzania organizmu.
Dowiedz się więcej o leczeniu uzależnienia od dopalaczy
Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki” Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736