Zauważyłam, że ostatnio pojawiła się moda na tzw. odkwaszanie organizmu. W telewizji co chwilę widzę reklamy środków, które miałyby to zakwaszenie wyeliminować, na forach internetowych jest to jeden z najczęściej poruszanych tematów, a najpopularniejsze trenerki fitness co chwilę zasypują nas przepisami na koktajle przeciw zakwaszeniu. Pewnie większość z Was zastanawia się, czym to zakwaszenie jest, jakie metody walki są skuteczne oraz czy w ogóle powinniśmy się tego bać. O tym w dzisiejszym wpisie. Zapraszam.
Zakwaszenie organizmu u dorosłego człowieka
Badania wskazują, że blisko 80% Europejczyków ma z tym problem. Zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest przyczyną złego samopoczucia, osłabienia, podatności na infekcje, zaburzeń trawiennych, bólu głowy oraz pogorszenia się stanu skóry, paznokci i włosów.
Zakwaszenie organizmu powstaje już na poziomie komórkowym. Naturalne, zdrowe pH krwi wynosi 7,35–7,45 (jest lekko zasadowe), ale ze względu na wiele czynników zewnętrznych może ulec zakwaszeniu. Najczęstszą przyczyną jest dostarczenie z zewnątrz zbyt dużej ilości produktów zdolnych do zakwaszenia, a zbyt małej ilości produktów o właściwościach alkalizujących, czyli zasadotwórczych. W takiej sytuacji organizm nie pozostaje bierny. Naturalną czynnością obronną jest zwiększenie wydalania dwutlenku węgla przez płuca oraz zmiana mocznika na amoniak, który ma za zadanie związać część kwasów. Jednak dostarczenie do organizmu tak dużej ilości substancji zdolnych do zakwaszenia, z którą ciało nie jest w stanie sobie poradzić, prowadzi do stanu tzw. zakwaszenia organizmu, które obrazowo można przyrównać do gnicia.
Objawy zakwaszenia organizmu
Zakwaszenie organizmu można bardzo łatwo zauważyć. Jeżeli zaraz po przebudzeniu jesteś nadal zmęczona, a w ciągu dnia też brakuje Ci energii i taki scenariusz powtarza się od dłuższego czasu, to bardzo prawdopodobne jest, że przyczyna tkwi w zakwaszeniu. W dalszej kolejności zauważysz problemy z cerą i włosami oraz nadmierne rozdwajanie się i łamliwość paznokci. Zakwaszenie można bardzo łatwo zdiagnozować. Wystarczy kupić w aptece papierek lakmusowy i przy jego pomocy wykonać test pH moczu. Otrzymany wynik należy porównać ze skalą kolorów.
Co zakwasza organizm, a co alkalizuje?
Na poziom pH naszego organizmu wpływa przede wszystkim dieta. Do najsilniej zakwaszających produktów zaliczamy: jaja, nabiał, wędliny, ryby, sery, produkty zbożowe, tłuszcze, słodycze, słodzone napoje gazowane, kawę, alkohol i czarną herbatę. Właśnie z tego powodu najwięcej osób z zakwaszeniem występuje wśród sportowców stosujących diety wysokobiałkowe. Takie osoby powinny codziennie jeść przynajmniej 2 jabłka, które mają właściwości zasadotwórcze.
Produkty odkwaszające:
– Kasza jaglana i gryczana
– Migdały
– Mleko i śmietana
– Większość warzyw i owoców (np. jabłka, kiwi, arbuzy, banany, brzoskwinie, maliny, cukinia, szpinak, brokuły, marchew, pomidory, seler)
Jak poradzić sobie z zakwaszeniem organizmu?
Jeżeli zdiagnozujesz u siebie zakwaszenie organizmu, to przede wszystkim musisz zmienić dietę. Wyeliminuj z niej produkty zakwaszające i systematycznie wprowadzaj coraz większą ilość produktów zasadotwórczych. Po pewnym czasie uzyskach odpowiednią równowagę. Test z moczu wykonuj przynajmniej raz w tygodniu, by kontrolować postępy. Unikaj posiłków wysoko przetworzonych i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Miej przy sobie zawsze szklankę wody lub np. herbatkę z czystka o właściwościach detoksykujących. Pisałam o niej tutaj -link-.
Dlaczego zakwaszenie organizmu jest niezdrowe?
Pewnie zastanawiasz się teraz, co się dzieje z nadmiarem kwasów? Na początku odkładane są w tkance łącznej, a z czasem wpływają na upośledzenie procesu wymiany płynów odżywczych w organizmie. Dodatkowo osłabiają działanie procesów filtrowania i usuwania szkodliwych substancji z organizmu. Gdy dojdzie o silnego zakwaszenia, to powstają kryształki kwasów, które są odkładane w stawach. Jeżeli trwa to nadal, to dochodzi do odkładania kwasów w mięśniach.
Zakwaszenie organizmu bezpośrednio wpływa na działanie autonomicznego układu nerwowego. Pojawiają się wzdęcia, zgaga, bóle stawów, trądzik i nerwowość. Następnie dochodzi do wystąpienia grzybic, reumatyzmu, zapalenia spojówek, astmy, a nawet miażdżycy.
Na samym końcu chciałabym przytoczyć pewną anegdotkę. Pewna osoba z mojej rodziny uporczywie twierdzi, że nie powinnam podawać mojej 1,5 rocznej córce soków, bo zakwaszę jej organizm. Sprawa dotyczy soku jabłkowego 100%. Czytając dzisiejszy wpis, na pewno już wiecie, że nie ma w tym ziarnka prawdy. Dlaczego? Zaraz wyjaśnię to bardziej naukowo. Cytryna, jabłka i inne cytrusy mają kwaśny smak, ale działają alkalizująco. Za kwaśny smak odpowiada niska zawartość cukrów, oraz witamina C i sole różnych kwasów. Po spaleniu większości takich kwasów powstają zasady, które alkalizują płyny ustrojowe. Z kolei coca-cola – choć słodka – ma odczyn pH 2 (to tyle samo ile kwas solny w żołądku!) – jest silnie zakwaszająca. Właśnie dlatego niektórzy lekarze zalecają ja na bóle brzucha u dzieci. Jeżeli cokolwiek miałoby zakwasić organizm niemowlaka, to byłby to nabiał, jaja i mięso podawane w zbyt dużej ilości. O tym, czy dany produkt wpływa na organizm tak, że zmienia jego pH na kwaśne, nie świadczy smak potrawy, a jedynie jej własne pH.
Będąc świadomym tego, że zakwaszenie organizmu nie jest niczym dobrym, na pewno będziemy baczniej przyglądać się swojemu codziennemu menu. Tutaj również sprawdzi się zasada, że zdrowe odżywianie, to różnorodne, odpowiednio zbilansowane menu.